Answer:
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Explanation:
Given:
Exchange rate = $1.95
Inflation rate difference = 2.6% - 20% = 17.4%
Computation:
Forecast exchange rate = 1.95 / (1-17.4%)
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Answer:
True.
Explanation:
Higher level professions are professions occupied by professionals who think strategically and carry out their duties by adhering to the ethical standards that governs their profession. Examples are medical practitioners, engineering, accountant and pilot. All these requires in-depth knowledge , good skill and special training because of the technical nature of the profession.
Having a degree is not enough to deliver on these professions because of their complexities. These professionals must adhere to the ethical standard that governs their profession and also hold themselves out of having the required training, knowledge and experience .
Take for instance a pilot who controls a plane. Asides having the required education, he would undergo special trainings on how to fly planes. He must also have the skills and experience of flying before being certified to fly people because of the risky nature of the profession.
The above example also applies to a doctor. He would undergo trainings depending on his area of specialization and must have knowledge before being certified to work as a doctor. The reason is that he is dealing with lives hence must possess the the required skills and experience.
Answer:
$19,215.65
Explanation:
To the determine the amount to be invested, we have to find the present value of $22,000 at 7%
P= FV ( 1 + r) ^-n
FV = Future value = $22,000
P = Present value
R = interest rate = 7%
N = number of years = 2
$22,000(1.07)^-2 = $19,215.65
I hope my answer helps you
N/A which means Not applicable, due to the fact he has not yet been to college.
Answer: -$45 billion.
Explanation:
Net Exports refers to Exports out of a country less imports into the country and it is a component of GDP using the Expenditure method. The other components include Government Spending, Investment and Consumption all of which are given in the above question.
The Net Exports are therefore;
GDP = Consumption + Investment + Government Spending + Net Exports
3,542 = 2,343 + 865 + 379 + Net Exports
3,542 = 3,587 + Net Exports
Net Exports = 3,542 - 3,587
Net Exports = -$45 billion
The Net Exports are negative which means that more goods were imported than were exported.