Answer:
The income elasticity of demand for chocolate by this consumer is about 1.90
Explanation:
the change in quantity = (6 - 5)/(6 + 5)
= 0.091
the change in income = (330 - 300)/(330 + 300)
= 0.048
the income elasticity = 0.091/0.048
= 1.90
Therefore, The income elasticity of demand for chocolate by this consumer is about 1.90
Answer:
$20 million
Explanation:
The computation of the ending inventory if FIFO is used
= LIFO reserve + Ending inventory based on LIFO inventory
= $3 million + $17 million
= $20 million
We simply added the LIFO reserve and LIFO ending inventory so that FIFO ending inventory can be computed. Hence, we take all the items for the computation part.
I looked up the question, since this one is incomplete. I've attached an image of the correct chart. Elvis' marginal benefit of the fourth sandwich is his total benefit of eating 4 sandwich minus his total benefit from eating 3 sandwiches.
Looking at the chart, we see that this gives us 81-75 = 6.
Therefore, the Marginal Benefit of a fourth sandwich is 6.
Answer: b. Alone, attention, demand, and tangible
Explanation:
There are four basic conditions used in functional analysis they are known as three test conditions
1. social positive (attention),
2. social negative (escape),
3. alone
4. control condition play.
Each test conditions are usually carried out one at a time in turns or arrangements to known which conditions would predict the result in problem behaviours scenerios. The results guides teachers and professionals in determining alternative skills to teach which would lead to a decrease in problematic behaviours. An advantage functional ability has is it ability to identify problematic behaviours.
Answer and Explanation:
The preparation of an income statement under variable costing is shown below:-
Income statement under variable costing
ACES INC
Sales $558,600
(5,700 × $98)
Less:
Cost of goods sold
Variable product cost $147,060
($25.80 × 5,700)
variable selling administrative
expenses ($2.80 × 5,700) $15,950
Less: Total variable cost $163,020
Contribution margin $395,580
Less: Fixed overhead cost $93,840
Less: Fixed and selling
administrative expenses $66,000
Net income $235,740