Answer:
Total dividend = 30,000
Explanation:
Given:
Total number of stock = 5,000
Dividend rate = 6% = 0.06
Per value = $50
Computation of dividend per year:
Dividend per year = Total number of stock × Per value × Dividend rate
Dividend per year = 5,000 × $50 × 0.06
Dividend per year = 15,000
For cumulative preferred stock:
Total dividend = 2016 Dividend + 2017 Dividend
Total dividend = 15,000 + 15,000
Total dividend = 30,000
Answer:
Implementing cloud computing technology, the company should consider:
d)Potential cost reduction
Explanation:
Cloud computing technology uses software applications where the software and data are accessed by users and customers through the internet. When a company considers this option of hosting its software applications and storing data, the first consideration should center on the potential cost reduction that will be gained by so doing. Then, it is also important to consider the risks of data integrity and access levels.
Answer:
a) 39
b) 58
Explanation:
Data provided in the question:
Mean = $70
Standard deviation, s = $8
Number of households, n = 40
Now,
a) number of households whose monthly utility bills are between $54 and $86
z score for $54 = [ 54 - 70 ] ÷ 8 [ z score = [ X - mean ] ÷ s]
or
z score for $54 = -2
z score for $86 = [ 86 - 70 ] ÷ 8 [ z score = [ X - mean ] ÷ s]
or
z score for $54 = 2
Therefore,
P(between $54 and $86) = P(z = 2) - P(z = -2)
= 0.9772498 - 0.0227501
= 0.9544997
Therefore,
number of households whose monthly utility bills are between $54 and $86
= P(between $54 and $86) × n
= 0.9544997 × 40
= 38.18 ≈ 39
b) In a sample of 20 additional house i.e n' = 40 + 20 = 60
thus,
number of households whose monthly utility bills are between $54 and $86
= P(between $54 and $86) × n'
= 0.9544997 × 60
= 57.27 ≈ 58
The first answer is is outsourcing as the product is beign made in a foreign country and they do this to reduce production cost, where they do not have to gather raw materials for themselves.
Answer:
(a) $5,690
(b) $380
Explanation:
Given that,
current assets = $2,090
Net fixed assets = $9,830
Current liabilities = $1710
Long-term debt = $4520
Total assets:
= Current assets + Net fixed assets
= $2,090 + $9,830
= $11,920
Total Liabilities:
= Current Liabilities + Long-term Debt
= $1710 + $4520
= $6,230
(a) Total assets = Total liabilities + Stockholder's equity
$11,920 = $6,230 + Stockholder's equity
$11,920 - $6,230 = Stockholder's equity
$5,690 = Stockholder's equity
(b) Net working capital:
= Current assets - Current liabilities
= $2,090 - $1,710
= $380