Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Given that,
Total assets (Beginning) = $800,000
Total assets (Ending) = $900,000
Net income = $85,000
Sales = $1,700,000
Average assets = [Total assets (Beginning) + Total assets (Ending)] ÷ 2
= [$800,000 + $900,000] ÷ 2
= 850,000
Purdy's asset turnover:
= Sales ÷ Average assets
= $1,700,000 ÷ 850,000
= 2
Answer:
the profits of her firm might increase.
Explanation:
Efficient wage theory postulates that productivity will increase as a result of increased wages. This is because the employee is more motivated to work when they are earning higher wages.
Efficiency wages are higher than the equillibrum wage paid in the industry.
Managers favour efficient wage payment because it reduces staff turnover and attracts more productive employees to the company.
On the other hand the manager can also cut down salary and employ more workers to perform the task.
Question lacks some precise information about the cash flow. However it would be inferred IBM has a positive future investment value.
Answer:
<u>IBM</u>
Explanation:
Remember, the answer depends on the discounted cash flow results irrespective of which offer has lower cost.
Since IBM offers the computers for a single payment of $55,000 due at the end of four years. The Hub could reach a decision if the present value of money calculated by means of discounted cash flow is higher than the current cost of the investment, the Hub could then purchase the computers from IBM.
Answer:
The principal amount to be to be invested=$46,613.95
Explanation:
The total amount that Lou needs to invest with Reel bank in order to have for new equipment in 7 years is known as the principal amount.
The formula for calculating total amount on investment compounded quarterly;
A=P(1+r/n)^nt
A = the future value of the investment, including the interest
P = the initial investment amount
r = the annual interest rate
n = the number of times that interest is compounded per unit t
t = the time the money is invested or borrowed for
For our case;
A=$70,000
P=p
r=6/100=0.06
n=compounded quarterly=4
t=7 years
replacing;
70,000=p(1+0.06/4)^(4×7)
70,000=p(1.015)^28
70,000=1.517 p
1.517 p=70,000
p=70,000/1.517
p=46,613.95
The principal amount to be to be invested=$46,613.95
Answer: Matched pairs design
Explanation:
A matched pairs design is a type of study used when 2 treaments are present in an experiment. The individuals in the design can be divided into pairs using a blocking variable, and each pair can then be allocated to treatments at random. This is thus a special type of randomized block design.
In this case the blocking variable can be the various urban areas as 1968 is matched against 1972. Each city can be compared based on 2 measurements. From their each individual can be grouped into pairs and allocated to different treatments.