Answer:
B. $1.12
Explanation:
The computation of arbitrage trading profit is shown below:-
Euro Share price = £0.875
Spot rate R = £0.6366/$1.00
1 ADR Share price in US = $5.75
1 ADR = 5 share of shares
Now, The actual price of 1 ADR P1 = 5 × Euro Share price ÷ Share price in US
= 5 × £0.875 ÷ £0.6366
= $6.87
Therefore, The Arbitrage profit = Actual price - trading price
= Actual price - Price in US
= $6.87 - $5.75
= $1.12
Therefore for computing the arbitrage trading profit we simply applied the above formula.
Answer: D. 2.2%
Explanation: Equity Dividend Rate is calculated by dividing the Before Tax Cash Flow by the Acquisition price. If you need the answer in percentage form, you then multiply by 100.
Here, before-tax cash flow = $11,440
Acquisition price = $520,000
So Equity Dividend Rate =
X 100
Equity Dividend Rate = 2.2%
In this question, you do not need the Net Operating Income (NOI). You only need the NOI if the Before Tax Cash Flow is not given and the debt service payment is. If this is the case, you subtract the debt service payment from the NOI to get the Before Tax Cash Flow.
Answer:
visually provocative themes.
Explanation:
High self monitors are like chameleons that follow social cues on how to behave. They change the way they present themselves in different social setting to fit the occasion. For example if a highly self monitor person is at a party and is having a bad day, they will modify how they present themselves by expressing a happy front.
Because of this adaptability to social environments they go into careers like public relations, sales, diplomacy, and law.
They may buy a product based on how it looks even though it's performance is not that good. For example buying a fancy phone.
They are more attracted by the image of the product.
Answer:
a default setting for displaying all the data in a table
Explanation:
Datasheet View is default settings in Database Management System, which allows access to view the displayed data organized in columns and rows similar to an excel worksheet.
It also allow options for enter, delete or modify the data in a table.
Hence, in this case, the best idea that explains the Datasheet view is a default setting for displaying all the data in a table
Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million