Answer:
The Money supply will decrease by $4,500
Explanation:
What will be the maximum impact on money supply today as a result of your action is that the Money supply will decrease by $4,500.
Since we assumed that you have $10,000 in your account in which you withdraw $500 cash from your account and hide it under your pillow for future use, therefore based this scenario or actions carried by you it means that your bank have fewer or lesser funds available to make loans which means the decrease will tend to affect the money supply.
Hence, you can easily calculate the effect by using the simple money multiplier.
Answer:
(a) An employee’s monthly credit card payments are nearly 75% of her monthly earnings. select a fraud triangle factor. Financial pressure.
(b) An employee earns minimum wage at a firm that has reported record earnings for each of the last five years. select a fraud triangle factor. Rationalization.
(c) An employee has an expensive gambling habit. select a fraud triangle factor. Financial pressure.
(d) An employee has check-writing and -signing responsibilities for a small company, and is also responsible for reconci. Opportunity.
Explanation:
Fraud refers to obtaining something of value with a false representation of facts.
The fraud triangle factors are:
Opportunity: A situation that allows fraud to happen, for example, there are no internal controls in a company.
Financial pressure: There is a need that takes a person to commit fraud, for example, a debt.
Rationalization: The person that commits the fraud justifies it in his mind, for example, the person needs the money more than the big organization.
Answer:
d. quality assurance plan
:
Quality assurance plan is meant to ensure that the final products are matching to required quality. There are four basic steps of the quality assurance process: Plan, Do, Check, and Act.
Answer:
price = $47.82
Explanation:
Find the present value of each dividend at the required rate of return and sum them up to get the current price;
PV = FV /(1+r)^n
PV(D1) = 3.55/ (1.099^1) = 3.2302
PV(D2) = 4.65/ (1.099^2) = 3.8500
PV(D3) = 5.85 / (1.099^3) = 4.4072
PV(Price at t=4) = 53 / (1.099^4) = 36.3316
Price = 3.2302+2.9392+4.4072+36.3316
= 47.81897
Therefore, price = $47.82
Answer:(1) The HR professional should have read the company policy and employment contract of each employees (2) Proper employees files should be maintained (3) order a reverse of the 11 percent pay increase untill the issue leading to the increase is looked into (4) The grievance will be on employee compensation and benefit (5) I will use the employee grievance process .
Explanation:
The human resources management is the process of supporting the accomplishment of organization objective by recruiting the needed human resources into the organization, integrating them into the organization as well as developing their potential for the overall benefit of the organization. The human resources management department is responsible for the personnel matters in the organization. In every organization, they usually have a company policy which is focused on how to resolve employees grievance in the organization. Therefore, as regard the case under review the HR professional should do the following to handle the issue at hand
(1) The HR manager should read the company policy on how a pay raise should be given to each employees, in addition to this the HR manager must also read the employment contract of each employees in order to know if the employees actually deserve a pay raise.
(2) with a view to prevent this in the future, the HR professional should ensure that employees files are properly maintained and before a pay raise can be granted to any employees in the future it should be in accordance with the contract agreement surrounding pay increases.
(3) The 11 percent pay raise that was already promised to the employees will be order to reversed back to the status quo untill the matter is looked into holistically to know if the employee actually deserve to have a pay raise in accordance with contract agreement surrounding pay increases.
(4) The grievance would be a formal notice to the management to register their dissatisfaction as regard the pay increase granted to only one employee that does not go across board.
(5) I will settle the grievances before involving other members of the grievance committee, I will then held a meeting with the representatives of the workers in private.then if the issue cannot be resolved at that level, I will investigate the matter further and the result will be made known to the workers and if the workers is not satisfied the matter will go to the management level where the fact of the matter will be looked into and a decision will be made to settle the grievance.