Answer:
c) $40,000 to buy the part
Explanation:
For computing the better off first we have to compute the per unit cost which is shown below:
= Direct material per unit + Direct labor per unit + variable overhead + applied variable overhead
= $12 + $25 + $13 + $30 × 30%
= $12 + $25 + $13 + $9
= $59
The difference cost would be
= $59 - $55
= $4
Now the better off would be
= Number of units × difference cost
= 10,000 units × $4
= $40,000
Answer:
the payback period = 4.86 years
Explanation:
Seattle's cash flows are as following:
Year Cash flow Accumulated cash flows
0 -$150,000 -$150,000
1 $30,000 -$120,000
2 $30,000 -$90,000
3 $30,000 -$60,000
4 $30,000 -$30,000
5 $35,000 $5,000
6 $35,000 $40,000
etc.
The payback period is between year 4 and 5:
- 4 years + ($30,000 / $35,000) = 4.86 years or
- year 4 + [($30,000 / $35,000) x 365 days] = 4 years and 313 days
Answer:
$175,000
Explanation:
Conversion costs are production costs that must be incurred in order to change raw materials into products.
Therefore, we have:
Total of the conversion costs = Cost of clay used in production + wages paid to the workers who paint the figurines = $76,000 + $99,000 = $175,000
Answer:
I'm not completely what the correct answer is
Answer:
Explanation:
The problem is that BoP automakers are being kept side by institution-based barriers in China. automakers that are in foriegn countries never worry about preferential treatment of the BoP automakers. The Lessons learnt from indigenous reverse innovation are use of all available resources , use of minimal energy such as fuels Have the indigenous cars for the rural areas continuous recycling of the old vehicles .