Answer:
2.56 years
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project from its cumulative cash flows.
payback period = amount invested / cash flows
cash flows = $510,000 - $360,000 = $150,000
$384,000 / $150,000 = 2.56 years
Answer:
Considering the allocate fixed cost, it would not be a good option.
It will generate a financial disadvantage of 22,950
Explanation:
![\left[\begin{array}{cccc}&produce&buy&Differential\\Purchase&&282,600&-282,600\\Variable Cost&270,000&&270,000\\Fixed Cost&68,400&32,850&-35,550\\Total Cost&338,400&315,450&-22,950\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcccc%7D%26produce%26buy%26Differential%5C%5CPurchase%26%26282%2C600%26-282%2C600%5C%5CVariable%20Cost%26270%2C000%26%26270%2C000%5C%5CFixed%20Cost%2668%2C400%2632%2C850%26-35%2C550%5C%5CTotal%20Cost%26338%2C400%26315%2C450%26-22%2C950%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Fixed overhead; 38 x 1800 = 68,400
There is a portion of 35,550 fixed cost which is tracable to the real wheel assembly line thus, will be eliminated.
But 32,850 would not.
Considering this, it would not be a good option to stop the assembly line and purchase the component
Answer:
c. credit to Manufacturing Overhead of $92,000
Explanation:
Applied Manufacturing overhead was $92,000
So, The journal entry to record this will be,
Dr. Cr.
Work in Process of $92,000
Manufacturing Overhead $92,000
So, manufacturing overhead account is credited with the value of $92,000.
Answer:
c. 0.59
Explanation:
Correlation co-efficient refers to a statistical measure that computes the strength of a relationship between two variables. It does not have a unit like meter per second or months per pound. A correlation co-efficient of 1 means that there is a strong and positive relationship or direct relationship, while a negative correlation means an inverse relationship.
Answer: $10,906
Explanation:
Given that,
Purchased machinery at the beginning of Year 1 = $86,100
machinery has an estimated life of five years,
Estimated residual value = $4,305
Accumulated depreciation = $49,077 at the end of Year 2
Year 3 Depreciation expense:
= 
= 
= $10,906