Answer:
d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Explanation:
To determine the total direct material, key parameters required are the direct material cost per unit and the number of units to be produced. The product of these two parameters gives the direct material cost required for production.
For example, if there are 10 units of an item to be produced and the direct material cost per unit is $4, the direct material cost needed for production is $40 derived from the product of the number of units and the direct material cost per unit.
Therefore, the right option is d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Answer:
Gain/loss= $7,500 loss
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $24,000.
Lassen bought the machine for $52,000 and has claimed $20,500 of depreciation expense on the machine
First, we need to calculate the book value:
Book value= original price - accumulated depreciation
Book value= 52,000 - 20,500= $31,500
If the selling price is higher than the book value, the company gain from the sale.
Gain/loss= 24,000 - 31,500= $7,500 loss
Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Answer:
$6.3 per share
Explanation:
There are two method of Valuation of the firm
- Weighted average cost of the capital (WACC)
- Free cash flow to equity (FCFE)
We have to calculate the value of the firm using FCFE. Free cash flow to equity (FCFE) is the amount of cash flow generated by the business and potentially available for distribution among the stockholders.
Value of firm = Free cash flow / required rate of return = $120,000 / 12% = $1,000,000
Market value of Equity = Total value of firm - Market value of Debt - Market value of Preferred share
Market value of Equity = $1,000,000 - $300,000 - $70,000 = $630,000
Value of Patrick's stock = Market Value of equity / shares of stock outstanding = $630,000 / 100,000 = $6.3 per share
Answer:
The correct answer is letter "B": There is a negative correlation.
Explanation:
In the world of Finance, Correlation is a statistical measure of how two securities move in relation to each other. Correlation is represented by the correlation coefficient with ranges between (-1) and (+1). When two variables move in a similar direction, they are considered positively correlated. If the variable move in different directions they are negatively correlated.