Answer:
Explanation:
You are able to deduct expenses that are directly related to the business travel.
He can deduct the entire 175 for driving, since he would need to do that no matter if he stayed longer or not. Staying longer doesn't add any extra cost.
He can deduct lodging that covers the amount of time dedicated to business so of the 600 he can deduct 1/4 or $150 since only 1 of the 4 days was business related.
And the $50 for food for the day he spent on business
Answer:
The correct answers are letters "B" and "D".
Explanation:
The global service system of Theo Chocolate provides a great opportunity for some of its staff to get a <em>deeper insight into how the company's different markets work</em>. Operations in different regions include coping with different cultures which also include talking about different people and consumer patterns. Thus, all this information can be collected by the employees who are sent for one year to work in those regions.
Furthermore, chances of <em>diversification chances may appear in spotting the opportunities</em> of Theo Chocolate in foreign markets. The organization must ensure that the members sent for the exchange experience are well trained to get the most out of the global service program.
Answer:
earnings/per year - cost/per year - taxes = profits
Explanation:
20 h /week a year has 4 weeks 20*52=1040 h/month
8h /1sunday a year she only work 12 sundays 8h*12=96h
$9 /h earnings
$1000 fixed costs
$1500 travel
20% taxes
1040+96= 1136h/year
1136*9= 10224 $/year total earnings
10224-1000-1500=7724 profits before interest and taxes
7724*(1-0.20)=6179.20 total profits
<span>Given:
Cost of the roof of a property = $14,000
Economic life = 18 years
To find: value after 4 years using straight-line depreciation method.
Solution:
Loss of value per year = cost of roof of property / economic life of property
14000/18 = $777.78
Every year, value of property is getting depreciated by $777.78.
So, value after four years is calculated below:
Value after 1 year = $(14000 - 777.78) = $13222.22
Value after 2 year = $(13222.22 - 777.78) = $12444.44
Value after 3 year = $(12444.44 - 777.78) = $11666.66
Value after 4 year = $(11666.66 - 777.78) = $10888.88
Value after four years = $10888.88</span>
Answer:
Manufacturing cost: $
Direct material ($6.50 x 3,200) 20,800
Direct labour ($2.40 x 3,200) 7,680
Manufacturing overhead ($1.10 x 3,200) 3,520
Supervisory salaries 13,600
Depreciation 5,500
Other fixed costs <u>2,200</u>
Total manufacturing cost <u> 53,300</u>
Explanation:
Total manufacturing cost is the aggregate of direct material, direct labour,variable manufacturing overhead and fixed costs. Fixed costs include supervisory salaries, depreciation and other fixed costs. Direct material cost per unit, direct labour cost per unit and manufacturing overhead cost per unit should be multiplied by the budgeted units per month.