The given statement " To add a pie chart, first select the data to be charted and then tap or click the Insert Pie or Doughnut Chart button (INSERT tab | Charts group) " is TRUE
Explanation:
A pie chart is a circular mathematical diagram separated into slices that display numerical proportions. The length of each piece in a pie chart is proportional to the amount it represents.
In other words, each piece of the pie is relative to the size of the party in its entirety. The whole pie is 100% whole, while the pie "slices" represent portions of the whole.
You must have a list of both the category (description of your categories) and numerical variables to construct a pie chart.
Tables can be hard to draw by hand, in particular for tricky numbers. The entire pie is 360 degrees, making drawing 13.9% or 56% difficult. With the range of computer programs, it is not really important that you can create pie charts.
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
The answer is (b) Greater,Rise ,toward
Explanation:
Refer to Exhibit 3-17. At a price of $16, the quantity demanded of good X is <u>Greater </u>than the quantity supplied of good X, and economists would use this information to predict that the price of good X would soon <u>Rise</u> .This would push the price <u>Toward</u> the equilibrium price
The law of Demand states that the price and the supply of the product are inversely related (i.e . ceteris Paribus).
Also an increase in the number of buyers of a particular product leads to a shift in the demand curve towards the right side
The question is reproduced in the table below for clarity
Oven Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Muffins 0.2 $4
Coffee Cakes 0.3 $5
Answer:
Total contribution margin = $ 60,000.00
Explanation:
<em>When a business is faced with a problem of shortage of a resource which can be used to produced more than one product type, to maximize the use of the resource , the business should allocate it for production purpose in such a way that it maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>
Therefore Crane Company should alocate the oven hours to maximise the contribution per unit of oven hour. This is done as follows:
Step 1
<em>Calculate he contribution per oven hour and rank the product</em>
cont/hr ranking
Muffin $4/0.2 hour = 20 <em> 1st</em>
Coffee cakes $5/0.3 hour= 16.67 2nd
<em>Because Muffin generates the highest contribution per hour of Oven, Crane should allocate all the resource to it</em>
Step 2
<em>Calculate the Total contribution from the production of Muffin</em>
Total contribution margin = 20 per her × 3000
= $ 60,000.00
Answer:
d. Sales allowance.
Explanation:
Gershwin Wallcovering Inc. shipped the wrong shade of paint to a customer. The customer agreed to keep the paint upon being offered a 15% price reduction. The price reduction is an example of sales allowance. Sales allowance can be defined as the reduction or decrease in the price, charging less to the customer due to some negligence of the seller, issues with product, late delivery, delayed delivery, or wrong price tag and incorrect price charged. Sales allowance is being created when the buyer has been sent the bill, but before he or she pays for it. Same is the case which can be seen here in this case where Gershwin Wallcovering Inc. has shipped the wrong shade of paint to a customer and had to offer the sales allowance.