Answer: a. $648,125
b. $551875
Explanation:
a. Using the implied selling price of 129 5/8. what are the issuer's cash proceeds from issuance of these bonds?
Bonds Face Value = $500,000
Cash Proceeds will then be:
= 129.625% × $500,000
= $648,125
b. What total amount of bond interest expense will be recognized over the life of these bonds?
20 payments of $35000 = $700000
Pee value at maturity = $500000
Total repaid = $1200000
Less: Amount borrowed = $648125
Total bond Interest expense = $551875
Answer:
To solve this problem, first let us calculate for the total cost:
Total cost = Capital cost + Cost of capital
Total cost = $ 20 M + 0.10* $ 20 M
Total cost = $ 22 M
The breakeven point would be the price in which the total earnings is equal to the total cost. Therefore:
$ 15M + 20,000 * X = $ 22 M
Where X is the breakeven price in dollars per room per night
Calculating for X:
20,000 * X = $ 7 M
X = $ 350
Therefore the break even price is $ 350 per room per night.
Explanation:
Mark as brainiest
Answer:
D. If the employees are upset over their salary adjustment, they may not be open to listening to ways they can improve.
Explanation:
Performance appraisals are measures developed by the human resource department in organizations, to evaluate the employees' performance and to suggest ways for them to improve. Rewards are typically given to high-performing employees, usually by way of salary increment or assignment of privileges. Low-performing employees might experience a salary cut or the withdrawal of some privileges.
When these activities are performed at the same time, employees who were rated as not performing well might be brooding over their perceived loss of merits or decrease in salary. Since they are not in the right frame of mind, they might be unwilling to, or not receptive enough to accept action plans for improving performance. So, it is advisable that these two functions are performed at different times.
Answer:
$100
Explanation:
the marginal product per dollar spent on labor = 40 units / $20 = 2 units per dollar
the marginal product per dollar spent on capital = 60 units / $30 = 2 units per dollar
the marginal product per dollar spent on land = 2 = 200 / $X
$X = 200 / 2 = 100 ⇒ the cost per unit of land is $100
The marginal product per dollar spent on a factor of production (labor, capital or land) is MP(factor)/P(factor). It measures how many additional units of output can be obtained by spending $1 more in a factor of production.
TRUE. A company might conduct full-scale practice drills, including closing a building and working from a remote location, in order to test its contingency plans