Answer:
Total cash= $193,000
Explanation:
Giving the following information:
Estimated sales ($):
January= $150,000
February= $180,000
March= $220,000
40% in cash from that same month of sales
50% in cash from the previous month's sales
10% in cash from the sales from two months ago
C<u>ash collection March:</u>
From March= 220,000*0.4= 88,000
From February= 180,000*0.5= 90,000
From January= 150,000*0.1= 15,000
Total cash= $193,000
Answer:
The answer is 9,360 direct labor-hours.
Explanation:
The first step is to calculate the direct labor-hours per unit. The second step is to calculate the total direct labor-hours required to produce the additional systems.
Step 1
Direct labor-hours per unit = Direct labor / Average wage rate per hour
Star100: Direct labor-hours per unit = 40 / $25 = 1.6
Star150: Direct labor-hours per unit = 50 / $25 = 2
Step 2
Total labor-hours required = Direct labor-hours per unit x Number of systems required
Star100: Total labor-hours required = 1.6 x 2,600 = 4,160
Star150: Total labor-hours required = 2 x 2,600 = 5,200
Combined direct labor-hours required = 4160 + 5,200 = 9,360
Answer:
Amy has absolute advantage in the production of Apples pies and ice cream.
Amy has comparative advantage in the production of Apple pies.
Brad has a comparative advantage in production of ice creams
Amy should specialise in the production of Apple pies, brad should specialise in the production of icecream
Explanation:
A person has comparative advantage in production if he produces at a lower opportunity cost when compared with other people.
Brad's opportunity cost:
In producing apple pies = 10 / 5 = 2
In producing ice cream :5 / 10 = 0.5
Amy's opportunity cost:
In producing apple pies : 15/15 = 1
In producing icecreams : 15/15 = 1
Amy has the lower opportunity cost when compared with Brad in producing apples pies. Therefore, she has comparative advantage in the production of Apple pies.
Brad has the lower opportunity cost when compared with Amy in producing ice cream. Therefore, he has comparative advantage in the production of ice cream.
A person should specialise and trade the good for which she has a comparative advantage.
A person has absolute advantage in the production of a good or service If he produces more quantity of the good when compared with other people.
Amy has absolute advantage in the production of both goods.
Answer: 1 year
Explanation: According to the Defence Federal Acquisition Regulation under 237.106, personal service contracts that apply to consulting or expert services will be limited to one year. However this will only apply to duties that are temporary (limited to 1 year, or 12 months), or non cumulative days (needs to be 130 days or more that are broken up within a year). During this time the officer contracting the service will enter into a contract, make an order, or exercise options for various services that do not exceed 1 year.
Answer:
A. Money left over after taxes are paid - Disposable income
B. Quantity theory of money helps explain the shape of this - Real
C. Part of GDP s definition that captures the quality of goods and services - Market Value
D. Caused by a fall in the money supply - Final
E. Part of GDP s definition that means you exclude used goods and services - Real
F. Sticky prices/wages justifies its shape - Final
G. Part of GDP s definition that means you exclude intermediary goods and services - Market Value
H. Used to make loans - Excess reserves
I. Used to cover withdraws - Disposable income
J. Interest rates are at their lower bound - Real
K. Represents the economy s fundamentals, such as population, capital, and technology - LRAS
L. Adjusted for inflation Final
M. Caused by a collapse of the stock market - Market Value
Explanation:
Long run aggregate supply is adjusted based on the products produced in the country. The supply rate is also adjusted based on demand factor. GDP is the monetary value of all goods and services produced in the country during a certain period.