Complete question Text:
Environmental recovery company RexChem Partners plans to finance a site reclamation project that will require a 4-year cleanup period. The company will borrow $1.8 million now to finance the project. How much will the company have to receive in annual payments for 4 years, provided it will also receive a final lump sum payment after 4 years in the amount of $800,000? The MARR is 10% per year on its investment
Answer:
<em>We are going to receive annual payment of $395,471</em>
Explanation:
We solve for the present value of the lump-sum today:
PRESENT VALUE OF LUMP SUM
Maturity 800,000.00
time 4.00
rate 0.1
PV 546,410.76
Now, we deduct this fromthe 1,800,000 loan:
1,800,000 - 546,410.76 = 1,253,589.24
this value will be the amount the yearly installment will ghave to pay.
<u><em>Installment of a present annuity </em></u>
PV 1,253,589.24 €
time 4
rate 0.1
C $ 395,470.805
Answer:
correct option is a $0
Explanation:
given data
Acquisition value = $52,000,000
Fair value assets = $48,000,000
to find out
What is the annual amortization of goodwill for this acquisition
solution
we know that annual amortization of goodwill on a straight line basis over 40 years before 2001
and FASB also issue statement about that it does not allow automatic amortization of goodwill
so it will be zero here as goodwill is not amortized here
so correct option is correct option is a $0
Answer:
The correct answer would be, $70500
Explanation:
Raw Material Turnover means what amount of raw materials is used within a specific period of time. So the raw material turnover would be calculated by adding the beginning inventory with the amount of material used within the period, and then the remaining material will be deducted. So the whole calculations are shown as follows:
Beginning Raw Material Inventory: $5000
Raw Material Used: $71500
Ending Raw Material Inventory: $6000
Raw Material Inventory Turnover:
Beginning Inventory + Raw Material Used - Ending Raw Material
= 5000+71500-6000= $70500
Answer:
b. -$350,000
Explanation:
The calculation of net cash used in financing activities is shown below:-
Net cash used in cash flow from financing activities = Borrow from bank - Dividend paid + Issue common Stock - Loan repaid
= $1,250,000 - $1,200,000 + $500,000 - $900,000
= -$350,000
Therefore for calculating the net cash used in financing activities we simply applied the above formula.
Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000