Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days
Answer:
price = $47.82
Explanation:
Find the present value of each dividend at the required rate of return and sum them up to get the current price;
PV = FV /(1+r)^n
PV(D1) = 3.55/ (1.099^1) = 3.2302
PV(D2) = 4.65/ (1.099^2) = 3.8500
PV(D3) = 5.85 / (1.099^3) = 4.4072
PV(Price at t=4) = 53 / (1.099^4) = 36.3316
Price = 3.2302+2.9392+4.4072+36.3316
= 47.81897
Therefore, price = $47.82
Answer:<em> The correct option in this case is (c).</em><u><em> i.e. Economic profits induce firms to enter an industry and losses encourage firms to leave</em></u>
Economic profits is the difference between total revenues and total costs excluding opportunity cost.
For a instance when a firm generates economy profits then in that scenario it will be profitable to continue and expand .
Answer:
Total variable cost if 4 units were produced
= $33.75 x 4 units = $135
Total fixed cost = Total cost - Total variable cost
Total fixed cost = $175 -$135
Total fixed cost = $40
Average fixed cost = Total fixed cost/No of units
Average fixed cost = $40/10 units
Average fixed cost = $4
The correct answer is B
Explanation:
In this case, we need to calculate the total variable cost on the ground that 4 units were produced. Then, we will determine the total fixed cost by deducting the total variable cost from total cost. Finally, we will divide the total fixed cost by 10 units in order to obtain the average fixed cost.
Answer:
A) Proactiveness.
Explanation:
This explained to be a conceptual development in entrepreneurial orientation that enacts a degree of anticipation in product and also increase a productivity in the entrepreneurial sphere. Some undiluted descriptions shows it to be the introduction of results based on its qualitative study, which is been aimed at the characterizing of the proactiveness in entrepreneurial software firms. Experienced researched organizations has shown that the one which are related to environment monitoring and opportunities quest been highlighted are also core part of proactiveness.