Answer:
D) foreign; domestic
Explanation:
The central Bank can improve the domestic currency by using the reserves. If the domestic currency undervalued the central bank may intervene to sell the Foreign currency and purchase the domestic currency, which will increase the demand of domestic currency and increase the supply of foreign currency in the market which will improve the value of domestic currency and undervalue the foreign currency.
Answer:
The total cost at 9000 anchor is $473400
Explanation:
To come up with the cost equation used by the manager, we need to find the variable cost per unit.
The total cost at production level of 5300 is = 5300 * 54 = $286200
Out of the total costs, $18000 are fixed.
Thus, variable costs at production of 5300 is = 286200 - 18000 = $268200
The variable cost per unit is = 268200 / 5300 = $50.60
Let x be the number of anchors produced.
The cost equation is = 18000 + 50.60x
At 9000 anchors, the total cost will be,
Total cost = 18000 + 50.60 * (9000) = $473400
。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━ ☾
The correct answer is option D
Have A Nice Day ❤
Stay Brainly! ヅ
- Ally ✧
。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━ ☾
Answer:
content validity
Explanation:
Content validity is a type of test that measures the conduct, knowledge, ability or capacity of the subject (in this case the job applicant).
Brick-n-Go is carrying out this test to measure the abilities and knowledge that the job applicants have regarding the recognition of real life construction errors.