Answer:
The correct answer is
c. The balances in a special journal must always reconcile to the general ledger.
good luck
Answer:
taxable income per pay period = $1,637.50
Explanation:
first we must determine Yvette's pay per period. Since she is paid semimonthly, that means she gets paid twice a month = $42,000 / (12 x 2) = $42,000 / 24 pay periods = $1,750 per pay period
her 401 (k) contributions = $1,750 x 3% = $52.50
her medical premium = $60
taxable income per pay period = $1,750 - $52.50 - $60 = $1,637.50
Answer:
Annual deposit= $31,570.47
Explanation:
Giving the following information:
She has determined that she will need to have $3,000,000 in her retirement savings account.
Her investments will earn 4% annually.
To calculate the annual deposit we need to use the following formula:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
A= (3,000,000*0.04)/[(1.04^40)-1]= $31,570.47
Answer:
The answer is that all self serve buffets have a rule of not allowing re-serving with a dirty plate (a plate that has been used once), so customers may use a plate once at a self service buffet, afterwards they must get a clean plate.
I hope this helps!
Answer:
a. project A; because its NPV is about $335 more than the NPV of project B.
Explanation:
As in the question it is mentioned that the required rate of return for project A and project B is 11.25% and 10.75% respectively.
Here we have to determined the net present value for both projects having different required rate of return
So based on the net present value the first option is correct as the project A is more than the project B
Therefore the first option should be accepted