Answer:
$71,520
Explanation:
we must first determine the monthly payment:
monthly payment = present value / annuity factor
- present value = $608,000
- PV annuity factor, 0.675%, 300 periods = 128.46
monthly payment = $608,000 / 128.46 = $4,732.99
Then I prepared an amortization schedule using an excel spreadsheet. After the 18th payment, the principal balance is $596,005.
The investor will have $667,525 - $596,005 = $71,520
Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:Net Income = $68,730 ; Operating cash flow=$181,730
Explanation:
Gross sales $865,000
Less:
Cost of good sold $455,000
selling Expenses $210,000
Total $200,000
Interest on notes $200,00 X 4% = 8,000
Depreciation $105,000
EBT $87,000
( $865,000- $455,000- $210,000- $8,000 - $105,000 )
less tax at 21% $18,270
(87,000 x 0.21)
Net Income $68,730
(87,000 - 18,270)
b) Operating cash flow = Net income + depreciation + interest
$68,730 + $105,000 + $8,000 =$181,730
Answer:
$68.23
Explanation:
In this question, we apply the dividend growth rate model which is shown below:
The computation of the current share price is shown below:
= (Current year dividend) ÷ (Rate of return on company stock - growth rate)
= ($4.23) ÷ (10.6% - 4.4%)
= ($4.23) ÷ (6.2%)
= $68.23
We simply find out the ratio between the current year dividend per share and difference between the rate of return and the growth rate
Answer and Explanation:
$102100 is the foreign earned income exclusion limit for 2017 , therefore Helen who is a U.S. citizen can exclude $102100 from gross income in the U.S.