Answer:
Consider the following explanation
Explanation:
The product already enjoys relatively high awareness and accessibility therefore Increasing awareness by 5% does not need to increase market share quickly,thus A) Increase awareness by 5% is incorrect.
Re-position the product to the ideal spot within the segment shall take a lot of time for the company to grab the market share.So D) is incorrect.
Increase in unit contribution margin by decreasing the MTBF need not increase the sales in the market thus B is incorrect.
C) Lower the unit selling price to the bottom limit of the segment price range seems correct by Lowering the unit selling price to the bottom limit of the segment price range the demand shall increase for the product increasing the market share in shorter term.
Answer:
c) $714,285.71
Explanation:
The computation of the current value of this perpetual gift is shown below:
= (Scholarship fund provided next year) ÷ (discount rate - growth rate)
= ($25,000) ÷ (5.5% - 2%)
= ($25,000) ÷ (3.5%)
= $714,285.71
In order to find out the current value, we considered all the given information that are mentioned in the question
Answer:
Steve will receive $752 dividend income on June 12.
Explanation:
=> Dividend is declared on May 6 to holders of record on Friday, May 22.
=> Aaron shares purchased before May 22 are:
500 shares on May 8
200 shares on May 16
100 shares on May 20
∴ 800 shares in total
Aaron is having Total 800 Shares as on May 22. So he will receive Dividend for 800 shares.
since Dividend per share = $0.94
, therefore
Total Dividend = 0.94 x Total share ==> 0.94 x 800
Total dividend = $752
Answer:
Selling price per composite unit= $11.3
Explanation:
Giving the following information:
Madison Corporation sells three products (M, N, and O) in the following mix: 3:1:2.
Unit price and cost data are: M N OUnit sales price$12 $10 $11
<u>First, we need to calculate the sales proportion for each product:</u>
M= 3/6= 0.5
N= 1/6= 0.17
O= 2/6= 0.33
<u>Now, the selling price per composite unit:</u>
Selling price per composite unit= (0.5*12) + (0.17*10) + (0.33*11)
Selling price per composite unit= $11.3
Answer:
$115,000
Explanation:
Data provided as per the question is below:-
Beginning balance = $81,000
Direct material issued = $27,000
Direct labor incurred = $7,000
The computation balance Process Inventory is shown below:-
Balance in the Work-in-Process Inventory = Beginning balance + Direct material issued + Direct labor incurred
= $81,000 + $27,000 + $7,000
= $115,000