Explanation:
the renter's rule is that the rent should be no more than 30% of the income for the same period of time.
therefore 30% of $1,586 = $475.80
The rent should be no more than $475.80
Answer:
Christie's share is $104500 while Jergens share is $48500. Thus, the first option is the correct answer.
Explanation:
The appropriation of net income among the partners will be as follows,
$ $
Net Income $153000
<u>Less: Salary to Partner</u>
Christie (66000)
<u>Less:Interest on Capital</u>
Christie 36000
Jergens <u>46000 (82000)</u>
Remaining Profit 5000
<u>Distribution of Remaining Profit</u>
Christie (5000/2 = 2500) 2500
Jergens (5000/2 =2500) <u>2500</u>
<u />
<u />
Christie's Share = 66000 + 36000 + 2500 = $104500
Jergen's share = 46000 + 2500 = $48500
The percentage of American workers that were classified as employed in the industry that is automotive-related is only 20%. There were only 2 out 10 Americans who are working on this job. Automotive jobs cover auto dealerships, and manufacturing plants.
Answer: Po = Do(1+g)/Ke-g
Po = $3.10(1-0.109)/0.13 - (-0.109)
Po = $3.10(0.891)/0.13+0.109
Po = $3.10(0.891)/0.239
Po = $11.56
Explanation: The current market price of the stock equals the current dividend paid multiplied by 1+g divided by the excess of cost of equity over growth rate. The growth rate is negative in this case, thus, the growth rate would be deducted from 1. Moreso, the growth rate will be added to cost of equity since it is negative. Thus, the amount that the investor will be willing to pay is $11.56.
Answer: External horizontal diversification
Explanation:
External horizontal diversification is when new products or services are added to a company because they may appeal to the customers. This is a strategy that is used to increase the dependence of firm on certain segments of the market.
This was used when Fisher met with Bill Gates, CEO - Microsoft, to form alliances to develop new photo software that helped customers manipulate images.