Answer:
I think A but i might be wrong
Explanation:
The cost of adding more options. Supply and demand: would the students want to have salad for lunch, or would it go to waste?
The one who will most likely have a higher BAC is the father because a person who is older will most likely have the higher BAC, as the father is already seventy five and much older to his son, he will be therefore have a higher BAC compared to his son.
Answer:
amount of tax saving is $4320
Explanation:
given data
tax deduction = $18000
marginal tax rate = 24%
effective tax rate = 20%
to find out
amount of tax saving
solution
we know tax saving formula that is
tax saving = tax deduction × marginal tax ........................1
so now put here all value in equation 1
tax saving = tax deduction × marginal tax
tax saving = 18000 × 24%
tax saving = 18000 × 0.24
tax saving = 4320
so amount of tax saving is $4320
Answer: $17.84
Explanation:
The following can be reduced.fromcthe question:
Total Assets = $848,000
Total Debt = $402,000
Total equity = Total asset - total debt
= $848,000 - 402,000
= $446,000
Outstanding Shares = 25,000
Value per shares:
= $446,000/25,000
= $17.84
Value of shares repurchased =$40,000
Number of shares repurchased:
= $40,000/17.84
= 2,242.15
= 2242 approximately
Number of shares outstanding:
= 25,000 - 2,242
= 22,758
Value of shares outstanding:
= $446,000 - 40,000
= $406,000
Price of Shares = Value of shares/number of shares
= $406,000 / 22,758
= $17.84