Answer:
Full body = $132
For trouble spots = $180
Explanation:
The computation of contribution margin per hour is shown below:-
For Full body
Contribution per service = $198
Massage time required in minutes = $90
Massage time required (90 min ÷ 60 min) = $1.5
Contribution per hour = $198 × $1.5
= $132
For Trouble spots
Contribution per service = $90
Massage time required in minutes = $30
Massage time required (30 min ÷ 60 min) = $0.5
Contribution per hour = $90 × $0.5
= $180
Answer:
The answer is: B.) XYZ's product is a close substitute for the locally available goods.
Explanation:
A substitute product can be defined as a good a consumer perceives as similar or comparable to another good (e.g. cow and chicken meat). Generally speaking, when the price of one of these goods increases, the demand for its substitute good increases.
In this case, Darren believes that since XYZ´s product is cheaper it should sell better than its competition (close substitute goods).
Answer: c. All of these
Explanation:
Business analysis is difficult from operational databases for quite a number of reasons which include but are not limited to:
i. Every department having its own method for recording data - there is a misalignment of data definitions across differnent departments which means that users might not be able to compare data effectively.
ii. Data standards not applying across departments - Different departments usually use different formats to record data again making comparison difficult.
iii. The data, if available, often being incorrect or incomplete - missing data across departments due to lack of set standards can again make comparisons difficult.
Therefore all of the options are correct.
Answer:
$86.67 is the profit maximizing price for the monopolist
Explanation:
In order to find the profit maximizing price for the monopolist using its price elasticity and marginal cost we have to use the formula
Price= Marginal cost* (elasticity/elasticity+1)
Marginal cost = $65.0065
Elasticity = -4
Price = 65.0065 *(-4/-4+1) = 65.0065*(-4/-3)= 86.67
Answer:
$0.53 per share
Explanation:
The computation of basic earnings per share is shown below:-
Basic earnings per share = (Net income - Preferred dividend) ÷ (Outstanding common stock)
= ($50,000 - $2,000) ÷ (40,000 × 2) + ($10,000 × 6 ÷ 12 × 2)
= $48,000 ÷ (80,0000 + $10,000)
= $48,000 ÷ $90,000
= $0.53 per share
Therefore for computing the basic earnings per share we simply applied the above formula.