Answer:
net pension expense (or revenue) under U.S.GAAP is $600
Explanation:
the past service cost included in the 2013 net pension expense ( or revenue) under U.S. GAAP is calculated below;
past service cost = { ( <u>increase PSC for vested employees</u>)
(remaining working life of vested employees)
+
{(<u> increase PSC for non-vested employee)</u>}
( remaining working life of non- vested employees)
past service cost = { $5000/10years) + ( $ 2000/20years)
past service cost = $500 + $100
past service cost =$600
Therefore the past service cost included in the 2013 net pension expense (or revenue) under U.S.GAAP is $600
Sample Response: The text uses graphs, charts, tables, headings, and subheadings to help the reader find and understand important information. The headings organize the text in a logical way and help the reader identify main ideas. The tables and graphs provide specific data that both support and supplement the information in the text. These features are effective aids to understanding.
Answer:
-$16.78%
Explanation:
Given that
Proceeds from selling the shares = $4,301
Beginning price = $12.92
The computation of capital gains yield is shown below:-
End price per share
= $4,301 ÷ 400
= $10.7525 per share
Capital gains yield = (End price - Beginning price) ÷ Beginning price
= ($10.7525 - $12.92) ÷ $12.92
= -$2.1675 ÷ $12.92
= -$16.78%
Answer:
(D) Traceable to a single cost object.
Explanation:
A direct cost -
It is refers to the amount which is directly linked to the production of the specific products and services , is referred to as the direct cost .
The direct cost is variable in nature .
The direct cost can be traced to the cost object , that can be department , product or service.
Hence, from the given information of the question,
The correct option is D.
Answer:
The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
payable obligation = 750,000,000 YEN
premium payable on call option = 750,000,000*0.012
= $90,000
the interest rate is 6%
future value of call option premium = $90,000(1+0.06)
= $95,400
As the expected future spot price is 109 YEN per dollar which is higher than exercise price of $0.0086
Amount payable under call option = (750,000,000*$0.0086)+$95400
= $6,545,400
Therefore, The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400