Answer:
Gross Margin 1,465,600
Explanation:
gross margin: sales - COGS
sales 6,400 units at 684 = 4,377,600
cost of goods sold 455 = (2,912,000)
Gross Margin 1,465,600
<u>The selling and administrative cost are cost of the period,</u> are not capitalized through inventory.
Answer:
Without cafeteria plan Karen taxable income is 2250 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $2135.
Without cafeteria plan Katie taxable income is 2075 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $1960.
Explanation:
A married women Karen earns = $2250
Katie single women earn = $2075
Employee contribution to health care = $115
If the Karen decline to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 (wages).
If the Karen accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 - $115 (contribution) = $2135
If Katie declined to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 (wages).
If Katie accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 - $115 (contribution) = $1960
Answer:
The correct option will be a. Late Payment Fee
Explanation:
A late payment fee also know as late charge is a charged to a borrower who misses paying at the stipulated payment date based on the agreement. For you to avoid paying that fees, ensure that you pay at least the minimum amount by the due date. So among all fees stated, all are charges made by the bank, but the late charge fee is not included until u failed to make payment on time, while others are fixed charges put in place by the banks.
You would turn it in to the police so they can find out whos money it is or you could try to find him