Answer:
The correct answer is $10,160.38
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Future value = $12,350
Number of years (n) = 4 years
Discount rate (r) = 5%
Hence, Present value can be calculated by following formula:
Future value = Present value
$12,350 = Present value 
Present value = 
Present value = $10,160.38
Hence, the correct answer is $10.160.38
Answer:
$10,000
Explanation:
Given that:
McLin holds $90,000 of AEP, this implies what is salary is made of;
Tobias, the sole shareholder, has an adjusted basis of $80,000 in his stock.
Tobias is paid a $90,000 salary income.
Ignore the 20% QBID
We are to determine the tax aspects of the transactions
Since the company receives a $90000 for salary expense. Thus Tobias basis is zero, then :
The tax aspect of the transaction is : ($90000 - $80000)
The tax aspect of the transaction = $10,000
Answer:
B
Explanation:
Here, in this question, we are asked to determine the decrease in notes payable that peachtree should record in the first year.
To determine this, we proceed as follows;
Interest payment for the first year = 30000*7% i.e 2100
Principal amount paid = Total amount paid - Interest amount
= 7317 -2100 i.e 5217
Notes payable should be reduced by 5217
Answer:
intrinsic value of SCI’s shares is $33.28 per share
Explanation:
given data
dividend (D₀) = $1.92 per share
constant rate (g) = 4.00% per year
required return (rs ) = 10.00%
to find out
intrinsic value of SCI’s shares
solution
we know that intrinsic value is here express as
intrinsic value = current dividend × ( 1+ growth rate ) ÷ ( required rate - growth rate ) .............................1
put here value we get
intrinsic value = 
intrinsic value = 33.28
so intrinsic value of SCI’s shares is $33.28 per share
Samsung, for having lithium ion batteries in their new phones the samsung galaxy 7, negative because they were burning up and hurting people.