Answer:
NPV= $31,808.91
Explanation:
Giving the following information:
Io= -$150,000.
The operating costs:
Year 1= $5,000
Year 2= $6,000
Year 3= $7,000
The benefits:
Year 1= $80,000
Year 2= $90,000
Year 3= $70,000
To calculate the Net Present Value (NPV) we need to use the following formula:
NPV= -Io + ∑[Cf/(1+i)^n]
Cf= cash flow
Io= -150,000
Cf1= 80,000 - 5,000= 75,000/1.04= $72,115.39
Cf2= 90,000 - 6,000= 84,000/1.04^2=$77,662.72
Cf3= 70,000 - 7,000= 63,000/1.04^3= $56,006.77
NPV= $31,808.91
Answer:
Differential analysis as at April 30
Make (Alternative 1) Buy (Alternative 2)
Purchase Price $0.00 $24.00
Direct materials $8.00 $0.00
Direct labor $12.00 $0.00
Variable Costs - Case related $3.00 $0.00
Total Cost $23.00 $24.00
Conclusion
Company should make carrying cases instead of purchasing as this is cheaper by $1.00
Explanation:
There is a choice to be made between Make (Alternative 1) and Buy (Alternative 2). Compute the Total costs for these choices.
Ignore the fixed overheads as they are the same for both alternatives and hence irrelevant.
Choose the alternative with lower costs.
Answer:
$31,100
Explanation:
On May 31 of the current year, the assets and liabilities of Riser, Inc. are as follows: Cash $20,500; Accounts Receivable, $7,250; Supplies, $650; Equipment, $12,000; Accounts Payable, $9,300.
Therefore the amount of stockholders’ equity as of May 31 of the current year can be derived by the formula : Capital = Assets - Liabilities
<u>Assets</u>
Cash $20,500;
Accounts Receivable, $7,250;
Supplies, $650;
Equipment, $12,000
TOTAL = 40,400
<u>Liabilities</u>
Accounts Payable, $9,300.
Therefore stockholders’ equity = 40,400 - 9,300 = $31,100
<span>Given:
Cost of the roof of a property = $14,000
Economic life = 18 years
To find: value after 4 years using straight-line depreciation method.
Solution:
Loss of value per year = cost of roof of property / economic life of property
14000/18 = $777.78
Every year, value of property is getting depreciated by $777.78.
So, value after four years is calculated below:
Value after 1 year = $(14000 - 777.78) = $13222.22
Value after 2 year = $(13222.22 - 777.78) = $12444.44
Value after 3 year = $(12444.44 - 777.78) = $11666.66
Value after 4 year = $(11666.66 - 777.78) = $10888.88
Value after four years = $10888.88</span>
Answer:
$4,835
Explanation:
The computation of the payment made by Long is shown below:
= Sale value of video system - discount + freight charges
where,
Discount = Sale value × discount rate
= $6,000 × 2%
= $1,200
The other items values remain the same
Now put all the values to the above formula,
So, the value would be equal to
= $6,000 - $1,200 + $35
= $4,835