Answer:
$175,000
Explanation:
Given that,
Direct materials = $ 20,000
Direct labor = $55,000
Variable overhead = $45,000
Fixed overhead = $70,000
Number of units offered = 10,000
Rent Revenue = $15,000
Avoidable Fixed Overhead:
= Fixed overhead per unit × Number of units offered
= $4 × 10,000
= $40,000
Relevant Costs:
= Direct Materials + Direct Labor + Variable Overhead + Avoidable Fixed Overhead + Rent Revenue
= $20,000 + $55,000 + $45,000 + $40,000 + $15,000
= $175,000
Answer:
Explanation:
I think you should google it on the internet
Answer:
The Fair Credit Reporting Act allows you to get a free credit report under certain circumstances:
- If you were denied a loan, insurance or job application based on low credit score you have 60 days to request a free copy of your credit report.
- If your are currently without a job but you plan to look for one within 60 days.
- It your are currently on welfare.
- If you suspect you are victim of identity theft.
Answer:
The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
payable obligation = 750,000,000 YEN
premium payable on call option = 750,000,000*0.012
= $90,000
the interest rate is 6%
future value of call option premium = $90,000(1+0.06)
= $95,400
As the expected future spot price is 109 YEN per dollar which is higher than exercise price of $0.0086
Amount payable under call option = (750,000,000*$0.0086)+$95400
= $6,545,400
Therefore, The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Your answer is logistician. I just took the test for this and got them all right, so I know this is correct. Hope it helps (: