Answer:
d. Tax impact x Capital structure impact x EBIT / Sales
Explanation:
The net profit margin ratio could be computed by dividing the net income from the sales and the net income is come when the expenses are deducted from revenues
Also the capital structure is the combination of equity, preferred stock, debt.
So mainly it is broken into tax impact, capital structure impact and net profit margin ratio
Therefore the option d is correct
Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573
Answer:
a. 125.43 hours
b. 767.92 hours
c. 2,129.04 hours
Explanation:
Using the mathematical approach, we have :
y = ax ^b
Where ,
y is the average time to manufacture x units
a is the time its takes to manufacture first plane
b is the log of 80% divided by log 2
Then,
Average time for 5 planes = 300 (5)^-0.322
= 178.67 hours
Total time for 5 planes = 178.67 hours × 5
= 893.35
Average time for 4 planes = 300 (4)^-0.322
= 191.98 hours
Total time for 5 planes = 191.98 hours × 4
= 767.92 hours
The fifth plane would take = 893.35 - 767.92
= 125.43 hours
Average time for the 18 planes = 300(18)^-0.322
= 118,28 hours
Total time for 18 planes = 118,28 hours × 18
= 2,129.04 hours