Answer:
The correct answer is Transparency.
Explanation:
Within the scope of ethical values, Transparency is known as the capacity that a human being has for others to clearly understand their motivations, intentions and objectives. Similarly, Transparency focuses on carrying out practices and methods available to the public, without having anything to hide.
Answer:
A) Price 7,080 U
B) Quantity 4,630.5 U
C) Total 11.710,5 U
Explanation:
DIRECT MATERIALS VARIANCES
std cost $3.45
actual cost $3.65
quantity 35,400
difference $(0.20)
price variance $(7,080.00)
std quantity 36110.00
actual quantity 35400.00
std cost $3.45
difference 710.00
quantity variance $2,449.50
Total Variance: 2,449.5 - 7,080 = -4.630,5
Answer:
- Common Stock: 3,500,000
- Additional paid-in capital-Common Stock: 2,100,000
- Retained earnings: 995,000
Total stockholders' equity: 6,595,000
Explanation:
- <u>Common Stock:</u> Values at the common stocks par value. (3,500,000 = 700,000 * 5)
- <u>Additional paid-in capital-Common Stock: </u>Difference between the paid price by stockholders and par value. The negations made after the issue of the stocks are not taken into account because they don´t include the company. (2,100,000 = 700,000 * 3)
- <u>Retained earnings:</u> As the dividend are declared after the end of the accountable year they are not taken into account. So the retained earnings final balance include the beginning balance plus the net income of the accountable period. (995,000)
- <u>Total stockholders' equity: </u>Addition of the previous items.
Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57