Answer:
Cost of goods sold = $244,000
Explanation:
We will calculate the manufacturing overhead underapplied or over applied
Manufacturing overhead underapplied= Incurred overhead- Overhead applied
Manufacturing overhead underapplied= 84,000- 80,000
Manufacturing overhead underapplied= $4,000
Cost of goods sold= Start finished good inventory- Ending finished good inventory + cost of good manufactured + overhead underapplied
Cost of goods sold= 50,000 - 46,000 + 236,000 + 4,000
Cost of goods sold = $244,000
Answer:
rate of return will be 8% and 8%
Explanation:
given data
municipal bond = 8%
corporate bond = 10 %
marginal tax = 20 %
solution
we know that here
Municipal bond no taxes are levied
hence after tax rate of return will be 8%
and
Corporate bond
after tax rate of return will be
rate of return = 10% × ( 1 - 0.20 )
rate of return = 8 %
Answer:
3. one case of 24 sodas @ $ 18.50
Explanation:
The question requires that the hosts need to have enough to have two sodas each. The number of guests being 10, the requirement is to have 20 sodas.
Now comparing the various pack sizes available:
1. 20 sodas $ 1.50 per bottle, Total cost $ 30, per serving cost $1.50
2. 4 6 packs @ $ 5 each. Total cost $20, Per serving cost $0.83
3. 24 soda case @ $18.5. Total cost $ 18.50, Per Serving costs $ 0.77
4, 2 x 24 soda cases @ 18.50. Total Cost $ 37.00 Per serving costs $ 0.77
The per serving costs are the same in 3 & 4 above, however, since the requirement is to have 20 sodas and the overall costs as well as the per serving costs is the best in option 3, this is the preferred option.
Answer:
A transformation T: (x, y) (x + 3, y + 1). For the ordered pair (4, 3), enter its preimage point.
(-1, 2)
(1, 2)
(7, 4)
Explanation:
A transformation T: (x, y) (x + 3, y + 1). For the ordered pair (4, 3), enter its preimage point.
(-1, 2)
(1, 2)
(7, 4)