Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
Answer:
S corporation
Explanation:
In the given case, The eagle basis at the closing of the year is 70,000 i.e. $40,000 + $30,000 (50% of $60,000)
In the case when the entity was a general partnership so 50% of $10,000 i.e. $5,000 would be added to the basis of Eagle
So here the type of entity that was formed is S corporation
The same is relevant
Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.
Answer:
EPS
Plan I $2.03 per share
Plan II $1.78 per share
Explanation:
Plan I
As this plan is all equity plan, so there is no debt and no interest expense as well.
In the absence of taxes, We will use the EBIT in the calculation of EPS
EPS = Net Earning / Outstanding numbers of shares = $375,000 / 185,000 = $2.03 per share
Plan II
In this levered plan we have debt and equity combination. We also have to deduct the interest expense from EBIT to calculate the net income.
Interest Expense = $2,700,000 x 5% = $135,000
Net Income = EBIT - Interest Expense = $375,000 - $135,000 = $240,000
EPS = Net Income / Outstanding numbers of shares = $240,000 / 135,000 = $1.8 per share