Answer:
$5,350
Explanation:
LeeCo's total invoice = $5,500 (Macy's goods)+ $70 for freight charges (FOB sale New York)
If LeeCo. pays within the discount period it must pay $5,500 x 96% = $5,280 for the goods and $70 for the freight = $5,350
*Free on board (FOB) shipping point means that the buyer gets title of the goods at the moment they are shipped and is responsible for covering freight expenses.
Excavation, Inc., uses explosives to prepare land for construction projects. Strict liability is imposed on this activity because The activity is extremely risky
<h3>Option (C) is correct.</h3>
<u>Explanation:</u>
Excavation activity is an extremely risky activity. This activity has many accidents associated with it. every year many people die or get injured in accidents related to excavation. So due to the high risk associated with this strict liability is imposed on this activity.
Risks associated with excavation are explosion, gas escape, flooding, etc. Other dangers like hazardous atmospheres, the possibility of fatal accidents, Falling loads can also be there. These dangers are sudden and fail to give time to workers to escape. So before undertaking such activity permission must be obtained from the government.
Answer:
Value of the company = $124,019.61
Explanation:
<em>The value of then firm is the present value of its expected future cash inflow discounted at its required rate of return. </em>
<em>In this case, the earnings available to ordinary shareholders becomes the annual cash inflow while the appropriate discount rate is the cost of equity</em>.
The absence of debt in the company's capital structure implies that the cost of equity would be the appropriate discount rate.
And the value of the company would be determined as follows
Value of the company = Earnings after tax/Cost of equity
Earnings after tax = EBIT × (1-Tax rate)= 25,300×(1-0.25)=18,975
Cost of equity = 15.3%
Value of the company = 18975
/0.153= 124,019.6078
Value of the company = $124,019.61
Answer:
210 hours
Explanation:
The learning curve rate can be found by log75%
Ln0.75 = 0.12249
1 batch requires 200 hours
The 1500 units batch will require 200 hours
For 3000 units there will be two batches of 1500 units each
200 hours * 2 batches * 0.12249 * 4.5 = 210 hours