Answer:
7.53%
Explanation:
Calculation for the discount rate of d(0,4)d(0,4)
The discount factor is : d=1/1+i
And given that the interest rates are compounded annually the discount factor will gives the present value of the bond when provided with the interest rate and maturity value.
Therefore the present value of a bond with a maturity value of 1 will be;
Present value=1 /(1+i1) (1+i) (1+i3) (1+i4)
Present value=1 / (1.07) (1.073) (1.077) (1.081)
Present value=0.748
The present value of a bond with a maturity value of 1 will therefore be 0.748.
Now, let calculate the discounting factor for the whole 4 years:
1 (1+d (0,4))‐⁴ =0.748
(1+d(0,4))=0.748‐¹/⁴
1+d (0,4) =1.0753
d (0,4)=0.0753
Therefore the discount rate will be 7.53%
Answer:
=> fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 0.4482 = 44.82%.
=> fraction to equity = 0.5518 = 55.18%.
Explanation:
So, in this question or problem we are given the following parameters or data or information which are; that the utility function is U = E(r) – 0.5 × Aσ2 and the risk-aversion coefficient is A = 4.4.
The fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills and its equivalent fraction to equity can be calculated by using the formula below;
The first step is to determine or Calculate the value of fraction to equity.
Hence, the fraction to equity = risk premium/(market standard deviation)^2 - risk aversion.
= 8.10% ÷ [(20.48%)^2 × 3.5 = 0.5518.
Therefore, the value for fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 1 - fraction to equity = 1 - 0.5518 =0.4482 .
Answer:
If company ABC is a much better career choice then you should accept the offer.
Explanation:
The main consideration in this scenario should be career growth. As a new graduate one will want to start with a company that has good training programmes and possibility for career growth.
The main consideration at this stage should not be the salary that is offered. While this is a good incentive, earning a good salary without progressing in your career will be a bad choice in the long run.
Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.
Answer:
b. $4,908,000
Explanation:
According to the FASB GAAP, the straight line method is used in this given question which is shown below:
= (Original cost - residual value) ÷ (useful life)
= ($40,900,000 - $4,090,000) ÷ (15 years)
= ($36,810,000) ÷ (15 years)
= $2,454,000
In this method, the depreciation is same for all the remaining useful life
For two years, the accumulated depreciation would be
= Annual year depreciation × number of years
= $2,454,000 × 2 years
= $4,908,000