Answer:
risk free rate of return is = 11.37 %
Explanation:
given data
K expected rate of return = 13%
K standard deviation = 19% = 0.19
L expected rate of return = 10%
L standard deviation = 16% = 0.16
to find out
risk-free portfolio rate of return
solution
first we find here weight of each portfolio
weight of K =
..................1
weight of K = 
weight of K = 0.4571 = 45.71%
and
weight of L = 1 - 0.4571
weight of L = 0.5428 = 54.28 %
so that
risk free rate will be here
risk free rate = ( weight of K × K expected rate of return ) + ( weight of L + L expected rate of return ) ..........................2
risk free rate = ( 45.71 % × 13 % ) + ( 54.28 % + 10% )
risk free rate = 11.37 %
Answer:
e. Agenda Setting
Explanation:
Agenda setting refers to a practice adopted by news channels to place higher emphasis on a news, and making it appear important by consistently and repetitively covering such news.
Such a practice influences an individual's thoughts not with what he/she thinks, but what he/she should think about and consider important.
Through such a practice, the news channels underline the extent to which an issue is important i.e assign significance and importance to an issue by affecting the perceptive mindset of the viewer.
So if a political issue gets covered and getting telecast too frequently, it affects the viewers interpretation regarding the sensitivity or significance of the issue.
Many a times, through agenda setting, the media indirectly feeds it's own biased views in the thought process of the viewers. So rather than making the viewer think on his own and assign weight-age, the media itself assigns importance to an issue.
In the given case, the cable news channel preferred the topic of senator's financial indiscretion over a congressional legislation which wasn't passed. So the channel emphasized upon one issue which as per it was more important than the other and thus follows agenda setting.
Answer:
The sale of Miko's car to Pye for $4,500
Explanation:
Article 2 of the uniform commercial code (UCC) covers the sale of goods, but it doesn't cover the sale of services, securities or real property.
The only transaction that involves the sale of goods happened when Miko sold her car to her neighbor. When you rent something, you are providing a service, the same happens with a trip (transportation and lodging services).
Answer:
5,275
Explanation:
The targeted pretax income is the difference between the targeted total sales and the estimated total cost.
The total cost is the sum of the fixed and variable cost. The sales and variable cost are dependent on the level of activities or number of units produced and sold.
Contribution margin is the difference between the sales and variable cost.
Let the number of units to be sold be F
114F - 34F - 222,000 = 200,000
80F = 422,000
F = 422,000/80
= 5,275
Answer:
Option A is correct
Explanation:
The 2 Option are:
<em>i. The firm Delta Insurers typically affirms claims within 120 days after it receives proof of loss statements
</em>
<em>ii. The firm Delta Insurers typically denies claims within 120 days after it receives proof of loss statements.</em>
<em />
Delta insurance company is a typical insurance company that operates it business in line with the Insurance practice code in its operation country. Failure of perform those duties strictly will lead to revoke of operational license which will incur consequential loss for the Insurance Company.
Delta Insurers insures against peril of Vehicle, Fire, Burglary, Consequential loss, Business Interruption and so on.
The insurer however have its own mode of settling claims as stated in the Policy form. The statement might be stated in there that "<em>we typically affirms claims within 120 days after we receives proof of loss statements". </em>No insurer can states in its policy form that "<em>we typically affirms claims within 120 days after it receives proof of loss statements", t</em>his is against the code of conduct of Insurance business
<em />