Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Contribution per unit:
= Selling price per unit - Variable cost
= Selling price per unit - (Material + labor cost)
= $25 - ($10 + $5)
= $25 - $15
= $10
Fixed cost = Administrative cost + Sales and marketing expense
= $60,000 + $20,000
= $80,000
Break-even quantity:
= Fixed cost ÷ Contribution per unit
= $80,000 ÷ $10
= 8,000 shirts
Answer: d. $45,000 should be debited to Land Improvements.
Explanation:
Land improvements records any moderation to land asset that is expected to add to its value and lasts for more than a year.
The paving and lighting of the parking area will add value to the area and will last longer than a year so both should go to the Land improvement account. As this account is an asset account, it will be debited when increased:
= 30,000 + 15,000
= $45,000
Answer:
7.49%
Explanation:
n = Number of payment periods = 3
P = Total lease payment = Annual lease payment * Number of period = $20,700 * 3 = $62,100
FV = fair value of the machine = $50,000
Implicit rate = [($62,100 / $50,000)^(1 / 3)] - 1 = 0.0749, or 7.49%
Answer:
Find below complete question:
Janus Coat Company purchased a delivery truck on June 1 for $30,000, paying $10,000 cash and signing a 6%, 2-month note for the remaining balance. The truck is expected to depreciate $6,000 each year. Janus Coat Company prepares monthly financial statements. Instructions:
(a) Prepare the general journal entry to record the acquisition of the delivery truck on June 1st. (b) Prepare any adjusting journal entries that should be made on June 30th. (c) Show how the delivery truck will be reflected on Janus Coat Company's balance sheet on June 30th.
Dr Truck $30,000
Cr Cash $10,000
Cr notes payable $20,000
Dr depreciation expense $500
Cr accumulated depreciation $500
Dr interest expense $100
Cr interest payable $100
Balance sheet extract on 30th June"
Delivery truck $30,000
Accumulated depreciation ($500)
Net book value $29,500
Explanation:
The journal entry to record the purchase of the truck would have $30,000 debited to truck account while cash and notes payable are credited with $10,000 and $20,000 respectively.
On 30 June depreciation expense =$6000/12=$500
Interest of one month on the note payable on 30th June=$20,000*6%*1/12=$100
Answer:
b. Job order production.
Explanation:
Job order production is the process of manufacturing non-standard or unique products for specific customers. Sometimes making a job order production is also called making a work order or making it an individual order, because each order or work is an order placed by the customer. In most cases, custom jobs are created only once. Many manufacturers specialize in mass production of custom products. Buyers come to the manufacturer with a special design or product, and the manufacturer develops and creates an individual product.
A customer-oriented production puts customer satisfaction at the center of each of its business decisions. Customer focus is defined as an approach to sales and customer relations, in which employees focus on helping customers meet their long-term needs and desires. Here, management and employees coordinate their individual and team goals in order to satisfy and retain customers. This contrasts, in particular, with a focus on sales, which is a strategic approach when the needs and desires of a company or seller are evaluated in relation to the client.
Just in Time production is an inventory strategy developed to increase production and productivity. All production processes (in-progress cost) and the type of production taking into consideration the time criteria in order to minimize the associated sub-costs are derived from the Japanese Kanban system. During production, it determines the order of work by considering the production of the next process. This strategy, which states that the order level is reached in the storage process and that the order must be met after this point, provides the most efficient storage volume and production continuity. In short, just in time, the demand is to produce as soon as possible with excellent quality and transport it to the right place at any time.
Job lot production is a production futures contract whose trading volume is below the level required by normal operations. These contracts or lots are available to add liquidity to futures exchanges by allowing smaller "participants" to enter the market.
Process production is a system from production in which a product goes through several processes or stages from production, which will be operated on a more continuous basis; for example, in oil refineries and petrochemical plants, where these processes include liquid or semi-solid materials. In the production of the main product, they say, gasoline, from such in the production process, by-products such as tar or creosote can inevitably arise.