Answer:
a) 39
b) 58
Explanation:
Data provided in the question:
Mean = $70
Standard deviation, s = $8
Number of households, n = 40
Now,
a) number of households whose monthly utility bills are between $54 and $86
z score for $54 = [ 54 - 70 ] ÷ 8 [ z score = [ X - mean ] ÷ s]
or
z score for $54 = -2
z score for $86 = [ 86 - 70 ] ÷ 8 [ z score = [ X - mean ] ÷ s]
or
z score for $54 = 2
Therefore,
P(between $54 and $86) = P(z = 2) - P(z = -2)
= 0.9772498 - 0.0227501
= 0.9544997
Therefore,
number of households whose monthly utility bills are between $54 and $86
= P(between $54 and $86) × n
= 0.9544997 × 40
= 38.18 ≈ 39
b) In a sample of 20 additional house i.e n' = 40 + 20 = 60
thus,
number of households whose monthly utility bills are between $54 and $86
= P(between $54 and $86) × n'
= 0.9544997 × 60
= 57.27 ≈ 58
Answer:
The answer to this question can be defined as follows:
In point a, answer is "$61,303".
In point b, answer is " $7,681,257.74".
In point c, answer is "$12,635".
Explanation:
Given value:
In point a:
Year 1 = 0.08(42,000)
= $3,360
Time = 30 years
Rate Of Growth = 5%
Rate Of Interest = 9%
Formula:
Present Value
![=\frac{3,360}{(0.09 - 0.05)}[1 - (\frac{1.05}{1.09})^{35}]\\\\](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Cfrac%7B3%2C360%7D%7B%280.09%20-%200.05%29%7D%5B1%20-%20%28%5Cfrac%7B1.05%7D%7B1.09%7D%29%5E%7B35%7D%5D%5C%5C%5C%5C)
![=\frac{3,360}{(0.04)}[1 - (0.270207895)]\\\\=\frac{3,360}{(0.04)}[ 0.729792105]\\\\=\frac{2452.10147}{(0.04)}\\\\= 61,302.5368 \\\\ = \bold{61,303}](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Cfrac%7B3%2C360%7D%7B%280.04%29%7D%5B1%20-%20%280.270207895%29%5D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B3%2C360%7D%7B%280.04%29%7D%5B%200.729792105%5D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B2452.10147%7D%7B%280.04%29%7D%5C%5C%5C%5C%3D%2061%2C302.5368%20%5C%5C%5C%5C%20%3D%20%5Cbold%7B61%2C303%7D)
In point b:
![PV= [ \frac{P}{(r-g)}] \times [1-[\frac{(1+g)}{(1+r)}]^{n}]](https://tex.z-dn.net/?f=PV%3D%20%5B%20%5Cfrac%7BP%7D%7B%28r-g%29%7D%5D%20%5Ctimes%20%5B1-%5B%5Cfrac%7B%281%2Bg%29%7D%7B%281%2Br%29%7D%5D%5E%7Bn%7D%5D)
![= [ \frac{1,040,000}{(11 \%-6\% )}] \times [1-[\frac{(1+6 \% )}{(1+11 \%)}]^{10}] \\\\= [ \frac{1,040,000}{(5 \%)}] \times [1-[\frac{1.06}{(1.11)}]^{10}] \\\\= [ \frac{1,040,000}{(5 \%)}] \times [1-[(0.954954955)]^{10}] \\\\= [ \frac{1,040,000}{(5 \%)}] \times [1- 0.630708763] \\\\= [ \frac{1,040,000}{(5 \%)}] \times 0.369291237\\\\= [ \frac{1,040,000}{(5 \%)}] \times 0.369291237\\\\= 20800000 \times 0.369291237 \\\\= 7,681,257.74](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%5B%20%5Cfrac%7B1%2C040%2C000%7D%7B%2811%20%5C%25-6%5C%25%20%29%7D%5D%20%5Ctimes%20%5B1-%5B%5Cfrac%7B%281%2B6%20%5C%25%20%29%7D%7B%281%2B11%20%5C%25%29%7D%5D%5E%7B10%7D%5D%20%5C%5C%5C%5C%3D%20%5B%20%5Cfrac%7B1%2C040%2C000%7D%7B%285%20%5C%25%29%7D%5D%20%5Ctimes%20%5B1-%5B%5Cfrac%7B1.06%7D%7B%281.11%29%7D%5D%5E%7B10%7D%5D%20%5C%5C%5C%5C%3D%20%5B%20%5Cfrac%7B1%2C040%2C000%7D%7B%285%20%5C%25%29%7D%5D%20%5Ctimes%20%5B1-%5B%280.954954955%29%5D%5E%7B10%7D%5D%20%5C%5C%5C%5C%3D%20%5B%20%5Cfrac%7B1%2C040%2C000%7D%7B%285%20%5C%25%29%7D%5D%20%5Ctimes%20%5B1-%200.630708763%5D%20%5C%5C%5C%5C%3D%20%5B%20%5Cfrac%7B1%2C040%2C000%7D%7B%285%20%5C%25%29%7D%5D%20%5Ctimes%200.369291237%5C%5C%5C%5C%3D%20%5B%20%5Cfrac%7B1%2C040%2C000%7D%7B%285%20%5C%25%29%7D%5D%20%5Ctimes%200.369291237%5C%5C%5C%5C%3D%2020800000%20%5Ctimes%200.369291237%20%5C%5C%5C%5C%3D%207%2C681%2C257.74)
In point c:


Answer:
The insurance prepaid account would have a debit balance of $6,300
Explanation:
The initial amount paid is recorded thus:
Dr Insurance prepaid $8,400
Cr Cash $8,400
The $8400 insurance prepaid for 12 months translates to an insurance expense of $700 per month, however from October 1 to the end of the year means that three months of insurance expense must recorded in the year.
Three months insurance expense=$700*3
=$2100
The recording of this is shown as :
Dr Insurance expense $2,100
Cr Insurance prepaid $2100
The entries would leave a balance of $6,300 debit in the prepaid insurance account($8400-$2100)
Answer:
Pauls' share in partnership=(131000+91000+111000+171000)*0.15%= $75600
Balance in Caitlin’s capital account immediately after Paul’s admission = 131000-(75600-71000)*30%= $129160
Answer: producers sector
Explanation:
Farmers, rancher, and so on are part of the producers sector of the food industry where they engage in the production of raw food, fiber, and other agricultural products or commodities. In the case of farmers, they work the land and/or keep livestock, especially on the farm. Ranchers operate large plots of land for raising cattle, sheep or other livestock.
other major sectors of the food industry would include: -Farm Service
, Processors
, and Marketers.