Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
c. Neural networks
Explanation:
While other options are considered as descriptive analysis techniques, neural network is a type of inferential statistics.
While descriptive statistics only describes data by using a chart or graph, and inferential statistics assist in drawing inferences or making predictions from data.
A neural network refers to a series of algorithms which studies the types of relationships, either positive or negative, that exist between a set of data via process that copies method of operation of human brain. Neural network can assist in inferring the effect that a change a set of data A, independent variable, will have on the a set of data B, dependent variable.
The idea of neural network comes from artificial intelligence and it helps in generating the best results that is obtainable without changing the criteria of the output.
Emphasizing labor productivity in labor-intensive environments is not among the chief reasons organizations fail.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
Labor intensive production technique involves the usage of higher amount of labor for the production of goods and services. Here the other factors of production such as capital is used less compared to labor. When we are in a need of producing goods or services only at a small scale then we can opt for the Labor-intensive means of production.
For those organisation that has an environment to be of labor intensive then the process of using labor productivity will be appreciated for the success of the organisation. Focusing on the financial performance in short-term basis, over emphasis on the design of the product, poor communication in the internal organisation,not investing in capital and human resources are the reasons for the failure of many organisation.
Answer:
B. False
Explanation:
Land held for possible plant expansion would NOT be included as an operating asset when computing return on investment (ROI).
Return on investment (ROI) is used to measure the profitability of an investment. It helps to compare the gain or loss from an investment in relation to its cost.
Return on investment can be used to determine
1. Profitability of a stock investment,
2. Profitability of the purchase of a business investment
3. Profitability of a real estate business
ROI = Net return / cost of investment × 100
Net return= Final value of investment - initial value of the investment
This example shows how Gerald
B. compared the price of alternatives and saved money
this is one way of saving money, canvass for other alternatives, compare and contrast, and choose between them whether which is better and cheaper. This allowed Gerald to make a good decision.