Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000
Answer:
GDP= 9,872
Explanation:
The Expenditure Approach is a method of measuring GDP by calculating all spending throughout the economy including consumer consumption, investing, government spending, and net exports. This method calculates what a country produces, assuming that the finished goods and services of a country equals the amount spent in the country for that period.
The formula is:
GDP=C+I+G+/-NX
GDP: Gross Domestic Product
(C) consumer spending – this is the amount that all consumers spend on goods and services for personal use.
(I) investment – this is the amount that businesses or owners spend to invest in new equipment or expansions.
(G) government spending – this includes spending on new infrastructure like bridges and roads.
(NX) net exports – this includes spending on a country’s exports minus its spending on imports.
GDP= 6,728+1,767 +1,741+(1,102-1,466)
GDP= 9,872
Answer:
The correct word for the blank space is: societal.
Explanation:
Societal labor union goals represent the objectives employees of a company find necessary to feel fairly treated within their work-frame. Those goals mainly rely on the treats of the relationship manager-employee an aim to allow workers to have a voice so their opinions on what kind of atmosphere is being developed in the company can be heard and solutions if necessary can be implemented.