Answer:
3. one case of 24 sodas @ $ 18.50
Explanation:
The question requires that the hosts need to have enough to have two sodas each. The number of guests being 10, the requirement is to have 20 sodas.
Now comparing the various pack sizes available:
1. 20 sodas $ 1.50 per bottle, Total cost $ 30, per serving cost $1.50
2. 4 6 packs @ $ 5 each. Total cost $20, Per serving cost $0.83
3. 24 soda case @ $18.5. Total cost $ 18.50, Per Serving costs $ 0.77
4, 2 x 24 soda cases @ 18.50. Total Cost $ 37.00 Per serving costs $ 0.77
The per serving costs are the same in 3 & 4 above, however, since the requirement is to have 20 sodas and the overall costs as well as the per serving costs is the best in option 3, this is the preferred option.
Answer:
debt-equity ratio results in the lowest possible weighted average cost of capital.
Explanation:
The debt equity ratio measures how well a business's equity can account for its debt.
Weighted average cost of capital is referred to as a business's cost of capital and is the rate a company is expected to pay to its shareholders.
When the debt equity ratio results in the lowest weighted average cost of capital, it indicates that the cost of finding for the company is low. This is the optimal and least expensive capital structure.
Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:
Because it give you the opportunity to offer a diverse range of products and services. (this is expansion in business growth)
Explanation: