Answer:
Ending inventory at retail = $902,000
Ending inventory at cost = $550,424
Explanation:
Kindly check attached picture
Answer:
mutual fund
Explanation:
A mutual fund is an investment vehicle that collects money from investors (usually small investors) and invests that money in purchasing and selling securities, e.g. bonds, stocks, etc. They are managed by a fund manager (usually not a person, but a company, in this case Larkan & Tokodo) that decides where to invest the funds. The value of a mutual fund is determined by the price of its shares that basically includes a fraction of the investment pool.
Answer: 178 calories
Explanation:
From the question, we are informed that Jessica weighs 125 lbs and that she rode a bike at 17 mph for 25 minutes. It should be noted that 17 mph is thesame as 0.057 cal/lb/min.
Therefore, the calorie cost of this activity will be:
= 0.057 x 125 = 7.125
We then multiply 7.125 by the number of minutes used. This will be:
= 7.125 x 25
= 178 calories
The answer is: 48 hours
If the vessel operator is knowingly aware of the situation and decided not to file a written report for the victim, the vessel operator will be exposed to several risk of crime if the wound managed to took the victim's life because the court will seem him/her as responsible in the death