Answer:
It will take 3 years and 219 days to cover for the initial investment.
Explanation:
Giving the following information:
Annual cash flow= 13,000 - 8,000= $5,000
Initital investment= $13,000
<u>The payback period is the time required to cover for the initial investment:</u>
Year 1= 5,000 - 13,000= -8,000
Year 2= 5,000 - 8,000= -3,000
Year 3= 5,000 - 3,000= 2,000
<u>To be more accurate:</u>
(3,000/5,000)*365= 219 days
It will take 3 years and 219 days to cover for the initial investment.
Answer:
A. Money left over after taxes are paid - Disposable income
B. Quantity theory of money helps explain the shape of this - Real
C. Part of GDP s definition that captures the quality of goods and services - Market Value
D. Caused by a fall in the money supply - Final
E. Part of GDP s definition that means you exclude used goods and services - Real
F. Sticky prices/wages justifies its shape - Final
G. Part of GDP s definition that means you exclude intermediary goods and services - Market Value
H. Used to make loans - Excess reserves
I. Used to cover withdraws - Disposable income
J. Interest rates are at their lower bound - Real
K. Represents the economy s fundamentals, such as population, capital, and technology - LRAS
L. Adjusted for inflation Final
M. Caused by a collapse of the stock market - Market Value
Explanation:
Long run aggregate supply is adjusted based on the products produced in the country. The supply rate is also adjusted based on demand factor. GDP is the monetary value of all goods and services produced in the country during a certain period.
Answer:
Roderick will get $689.421 after 6 years
So option (d) is correct
Explanation:
We have given that Roderick invested $500 at a rate for 6 years
So principle amount P = $500
Rate of interest r = 5.5 %
Time n = 6 years
We have to find total amount which Roderick get after 6 years
We know that total amount is given by

So total amount 
So Roderick will get $689.421 after 6 years
So option (d) is correct
Answer:
Debit : Cost of Goods Sold : $75
Credit : Inventory : $75
Explanation:
The lower-of-cost-or-market method is based on the conservative accounting theory. This is where company accounts are prepared with caution and verification. All losses are recorded as they are discovered whereas gains are recorded only after realised. In this case, there is a gain in Inventory A, hence it won’t be recorded as of yet. However, the value of Inventory B has reduced and this requires to be recorded.
The cost of Inventory B should be reduced to the lower net realizable value, hence it would be reduced by the difference : $625 - $550 = $75
Debit : Cost of Goods Sold : $75
Credit : Inventory : $75
Answer:
<em>B. Critical success factors (CSFs)</em>
Explanation:
Critical Success Factors, or CSFs, <em>are measures of incentives, events, or requirements needed within such a program or task to achieve a goal. </em>
Prometheus Corp. measures it's staffs performance in the company and awards it accordingly.
These factors vary by organization, representing current and future priorities. Whether it was a restaurant, an insurance broker or a vendor, planning the approach with those things that allow the company to accomplish its task is important.
Such crucial factors mostly have a significant impact on how productive and efficient an organization is in achieving strategic objectives inside the project and are critical to maintaining a competitive edge.