Answer:
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Explanation:
given data
The meal option = $50 per person.
Hall free = $ 0 per person
total guest = 40
hall-only option = $1,500
external caterer = $30 per person
solution
when we go for meal option than hall free so total cost will be as
total cost = total guest × $50 per person
total cost = 40 × $50
total cost = $2000
and
when we go for hall only option than total cost will be
total cost = total guest × external caterer charge + hall-only option
total cost = 40 × $30 + $1500
total cost = $2700
so
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
<span>C. Val always thought snowmobiles were really cool.</span>
Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Answer:
By producing the starters the company will save $20,000 per year.
Explanation:
production costs
direct materials $3.10 per unit
direct labor $2.70 per unit
supervision $60,000
depreciation $40,000
variable manufacturing overhead $0.60 per unit
rent $12,000
total production cost $9.20 per unit
The engineer is wrong because he is considering fixed costs like depreciation and rent that should not be included because they are independent on whether this project is approved or not. Once you take away depreciation and rent, the cost per unit will fall by $1.30 [= ($40,000 + $12,000) / 40,000 units].
Since the production cost = $9.20 - $1.30 = $7.90, which is lower than $8.40 which is the purchase cost, the company should start producing the starters at least until its sales bonce back.
By producing the starters the company will save ($8.40 - $7.90) x 40,000 units = $20,000 per year
Answer:
c.income from operations before service department charges was $1,650,000
Explanation:
We can see from the information in the question, that income from operations and service department charges sum a total of $1,650,000
Gross income before service department charges = $975,000 + $675,000
= $1,650,000