Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
Solution
Given :
Standard direct labor hours = 4.6 hours per unit
Standard variable overhead rate = $ 4.60 per hour
Actual direct labor hours worked = 9400
Actual variable overhead incurred = $ 44,940
Number of units of N06C = 2100 units
Therefore, output absorbed, V.OH = SHAO x budget OH/hr
= (2100 units x 4.6 per unit) x $ 4.60 per hour
= $ 44,436
The Input Absorbed V.OH = actual hours x budgeted OH/hour
= 9400 x $ 4.60 per hour
= $ 43,240
Therefore, the variable overhead rate variance is = $ 43,240 - $ 44,436
= $ 1196 (U)
Answer:
- Common Stock: 3,500,000
- Additional paid-in capital-Common Stock: 2,100,000
- Retained earnings: 995,000
Total stockholders' equity: 6,595,000
Explanation:
- <u>Common Stock:</u> Values at the common stocks par value. (3,500,000 = 700,000 * 5)
- <u>Additional paid-in capital-Common Stock: </u>Difference between the paid price by stockholders and par value. The negations made after the issue of the stocks are not taken into account because they don´t include the company. (2,100,000 = 700,000 * 3)
- <u>Retained earnings:</u> As the dividend are declared after the end of the accountable year they are not taken into account. So the retained earnings final balance include the beginning balance plus the net income of the accountable period. (995,000)
- <u>Total stockholders' equity: </u>Addition of the previous items.
Answer:
When Terry fed her dog, she noticed that only one can of Alpo Beef Chunk Dinner remained. Since it was the only kind her aging dog ate, she stopped at the supermarket and bought a case of Alpo Beef Chunk Dinner dog food. She used habitual decision making process to replenish her stock of can.
Explanation:
As we have seen that Terry feeds her dog with only Alpo Beef Chunk, she don't consider any other option, product and brand, therefore, she needs very less search and almost no evaluation of any other option available in this product category. In this kind of decision making consumers needs very less information about the product because they know what they are going to purchase and they are very less bothered about the other options. Consumers feel almost no frustration in searching for the information and looking into the shelves for the other brands, they just go straight to the racks and pick their products up. Consumers saves their time by using this kind of decision making. In this kind of decision making, human brain form certain patterns, develop habits and therefore, saves energy.
Answer:
C
Explanation:
Countries rely on each other for cheaper products