Answer:
I will pay $13 for one share
Explanation:
Dividend Valuation method is used to value the stock price of a company based on the dividend paid, its growth rate and rate of return. The price is calculated by calculating present value of future dividend payment.
Formula to calculate the value of stock
Price = Dividend / ( Rate or return - growth rate )
Due to constant payment of dividend there is no growth in the dividend
Price = $1.21 / ( 9.3% - 0% )
Price = $1.21 / 9.3%
Price = $13
Answer:
Using LIFO:
TOTAL Sales : $19,875,500
COGS = $11,021,250
GROSS PROFIT = $8,853,750
Explanation:
KINDLY CHECK ATTACHED PICTURE
Answer:
% change decrease is = 1.2 %
Explanation:
given data
assets = $100 million
average duration = 3 years
liabilities = $90 million
average duration = 3 years
interest rates= 4% increase
to find out
percentage decrease in First National Bank's net worth relative to the total original asset value
solution
change in assets value is
change in assets value = $100 million × 4% × 3 year = $1200 million
change in liability value is
change in assets value = $90 million × 4% × 3 year = $1080 million
change in net worth = $1200 - $1080 = $120 million
so % change is =
% change decrease is = 1.2 %
d.
Ron will not make his monthly goal of $1,270 and will need $741.68 to supplement his monthly income when he retires.
Answer:
$812.49
Explanation:
Given that
Sale value of ordinary annuity = $4,947.11
Time period = 8 years
Interest rate = 6.50%
So by considering the above information, the annual annuity payment is
$4,947.11 = Annual annuity payment × Present value annuity factor at 6.5% for 8 years
$4,947.11 = Annual annuity payment × 6.0888
So, the annual annuity payment is $812.49