Answer:
total finance charge = $203.08
her monthly payment = $105.13
Explanation:
The Loan amount = Cost of Appliance - Down Payment
= $2,900 - ($2,900 × 20%)
= $2,320
Change the APR to nominal compounding,
Using a Financial Calculator, this will be :
8.50 % Shift EFF%
12 Shift P/YR
Shift NOM % = 8.19%
Then calculate the <em>monthly payment</em> as follows :
Pv = $2,320
n = 24
p/yr = 12
r = 8.19%
Fv = $0
PMT = ?
Using a Financial Calculator, monthly payment, PMT is $105.13
Total Finance Charge will then be obtained from the amortization schedule from the First Period to the 24th Period and this will be : $203.08.
Answer:
$650
Explanation:
Guaranteed Residual Value = FV = $1,000
Interest rate = r = 9% = 0.09
Number of years = n = 5 years
Using Following formula we can calculate today's worth of the engine.
Residual value after 5 years = Today's value x ( 1 + rate of interest )^number of years
FV = PV x ( 1 + r )^n
$1,000 = PV x ( 1 + 0.09 )^5
PV = $1,000 / ( 1.09 )^5
PV = $649.93
PV = $650 (rounded off to the nearest whole number)
Answer:
Liabilities
Explanation:
'Liquidity' is described as the 'asset's property of being able to be sold without affecting its value or the degree to which it can be easily converted into cash.' If the liquidity ratio of a company is high, then its ability to pay off its current liabilities is high as well. Therefore, the company can pay off the debtors with immediate effect and thus, it would be able to meet its short-term financial commitments. This is the key reason for people's high investments in the companies having a higher liquidity ratio as they analyze the debt paying capability of the company first.
Answer:
35 days
Explanation:
Receivables turnover rate = 23.5
Payables turnover rate = 12.5
Inventory turnover rate = 19.15
Length of firm's operating cycle :
(Days sales in inventory + average collection period)
Days' sales in inventory = (365 days / inventory turnover ratio)
Days' sales in inventory = (365 / 19.15)
Days's sales in inventory = 18.717 days
Average collection period : (365 / accounts receivable turnover ratio)
Average collection period = (365 / 23.5)
Average collection period = 15.531
(18.717 + 15.531)
= 34.248
= 35 days
Answer: $117,000
Explanation:
So we are to calculate the Raw Materials purchased during the year.
Logically speaking the following should hold,
Raw materials purchased during the year + beginning raw materials = ending Raw materials + Raw materials used
Agreeing on that and rearranging the formula we will have,
Raw Material purchased during the year = Raw Material used during the year + Ending Raw Material Inventory - Opening Raw Material Inventory
Slotting in the figures we will then have,
Raw Material purchased during the year = 114,000 + 56,000 - 53,000
= $117,000
Raw materials purchased during the year amount to $117,000.