Answer:
$90,000
Explanation:
Inspection hours (h) = 10,000 hours per year
Total salaries (S) = $60,000
Cost of supplies (c) = $3 per inspection hour
Since there is no need for any inspection activity, all of the inspection costs qualify as nonvalue-added cost.

The nonvalue-added cost of inspection per year is $90,000
As of now Southwest is a stage in front of their rivals. They can ascribe this to the choices they made to limit their cost, their clients have seen the advantages of these choices. Since flights run assuming regardless of the possibility that they are half full, the organization goes out on a limb of gaining low income for that flight. Since the organization remains in an endless value war with its rivals they are compelled to keeps ticket costs low, this could bring about lost income and a plausibility of cutting overhead and creation cost. This could likewise impact the planning of workers. The dread of expanding oil costs still stays high on the organization's radar.
Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
The contract may be enforceable by either Guardian Security or Hedge Fund. So, either of the two is enforceable regarding the contract they have agreed. The contract are enforceably by both of the parties. So the answer in this question is either Guardian Security or Hedge Fund. Contract is a written agreement by two or more parties.
Answer:
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.
Explanation:
Operating activities: It involves those transactions that affect the after-net income working capital. It would subtract the rise in current assets and a decrease in current liabilities while add a decrease in current assets and an increase in current liabilities.
It would modify those changes in working capital. For addition, the depreciation costs are added to the net income and the loss on the sale of assets is applied, while the gain on the sale of assets is excluded
So, the following options are used-
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.