Answer:
The operating Income should increase by about 59.0%.
Explanation:
Degree of Operating Leverage = % Change in EBIT / % Change in Sales
5.9 = % Change in EBIT / 10%
% Change in EBIT = 5.9 * 10% = 59.0%
<span>In order to understand if the innovation will bring about more sales in terms of elasticity of the products, it is necessary to analyze the impact that a price drop would have on the demand for the produce being sold, and to what extent a price decrease will proportionally increase demand.</span>
Below is to complete the question;
<span>How much money should Timothy and Tiffany deposit annually for 20 years in order to provide an income of $30,000 per year for the next 10 years? Assume the interest rate is a constant 4%.
</span>
<span>Use the annual rate formula.
You are given Future, F=$30,000
You are given interest, i=4% or 0.04
You are given time, n=10 years for future equation and n=20 years for annual equation.
Plug those numbers in the formulas your teacher gave you.</span>
Answer:
Number of teenagers= 100 teenager
Explanation:
Giving the following information:
The county government released $100,000 as an appropriation for a counseling program for at-risk teenagers. The variable costs for the program are $400 per teenager per year. Within the relevant range of 50 to 150 teenagers, the fixed costs for the program are $60,000.
First, we need to deduct the fixed costs that remain don't affect directly the teenagers.
Budget= 100,000 - 60,000= 40,000
Now, we can calculate the number of teenagers to attend:
Number of teenagers= 40,000/400= 100 teenagers