Answer:
The answer is: 1) II > I > III
Explanation:
<u>Pricing scheme I: $2 million profit</u>
- Price $150,000
- Contribution margin = $150,000 - $50,000 = $100,000
- 35 units sold x $100,000 = $3.5 million
- profit = $3.5 million - $1.5M = $2 million
<u>Pricing scheme II: 2.25 million profit</u>
- Price $200,000
- Contribution margin = $200,000 - $50,000 = $150,000
- 25 units sold x $150,000 = $3.75 million
- profit = $3.75 million - $1.5M = $2.25 million
<u>Pricing scheme III: $1.5 million profit</u>
- Price $250,000
- Contribution margin = $250,000 - $50,000 = $200,000
- 15 units sold x $200,000 = $3 million
- profit = $3 million - $1.5M = $1.5 million
Question
Ellis Television makes and sells portable televisions. Each television regularly sells for $210. The following cost data per television is based on a full capacity of 10,000 televisions produced each period.
Direct material - $80
Direct Labour -$60
Manufacturing overhead(70% variable, 30% unavoidable fixed cos) -$40
A special order has been received by Ellis for a sale of 2,000 televisions to an overseas customer. The only selling costs that would be incurred on this order would be $6 per television for shipping. Ellis is now selling 6,000 televisions through regular channels each period. What should be the minimum selling price per television in negotiating a price for this special order?
Answer:
The minimum selling price = $174.
Explanation:
The minimum selling price to be acceptable for the special order be the same as the relevant variable cost of producing a unit.
The relevant variable cost = marginal cost of a unit
Marginal cost = Direct material + Direct labour + Variable manufacturing overhead + shipping cost
Marginal cost = 80 + 60 + (70%× 40) + 6
= 174
The minimum selling price = $174.
Note : The 30% balance of manufacturing overhead which represents unavoidable fixed costs is irrelevant for this decision. These are costs that would be incurred either way whether or not the special order is accepted.
Answer:
GDP= 9,872
Explanation:
The Expenditure Approach is a method of measuring GDP by calculating all spending throughout the economy including consumer consumption, investing, government spending, and net exports. This method calculates what a country produces, assuming that the finished goods and services of a country equals the amount spent in the country for that period.
The formula is:
GDP=C+I+G+/-NX
GDP: Gross Domestic Product
(C) consumer spending – this is the amount that all consumers spend on goods and services for personal use.
(I) investment – this is the amount that businesses or owners spend to invest in new equipment or expansions.
(G) government spending – this includes spending on new infrastructure like bridges and roads.
(NX) net exports – this includes spending on a country’s exports minus its spending on imports.
GDP= 6,728+1,767 +1,741+(1,102-1,466)
GDP= 9,872
Answer:
The correct answer is letter "B": Clients can compare information from different institutions to make informed decisions.
Explanation:
The government puts special emphasis on regulating institutions' disclosures so that core information on benefits and responsibilities are provided to customers before they enter into a contract. By this, clients will be generally aware of what they are engaging in. Besides, they can compare information among different organizations so they can eventually choose the most convenient according to their needs.
Explanation:
A pitchbook is confidential document. It is basically a sales document, used by the sales force, which contains main features or attributes of the firm, the potential of the firm and the future aspects of the firm in detail.
So keeping the given question in mind, I would write to my supervisor as follows:
Subject: Assistance Required
Body:
Dear Sir,
By reviewing the whole document finally, which is to be presented to the client tomorrow, I found some mistakes in the results. I came to know that the results are incorrect and are surely needed to be corrected before the presentation.
I recommend you to delay the meeting for 3 hours by the scheduled time, as i need to check and correct the whole figures again and this would take time.
I am looking forwards for your advice.
Best Regards