the purple bar is the tallest which means it has the most growth potential:
answer is: B. There will be a growing demand for nurse practitioners in the coming years.
1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer: $380,000
Explanation:
From the question, we are informed that New Jersey Company owns 80% of the common stock of Newark, Inc. In 2012, New Jersey reported sales of $300,000, and Newark reported sales of $100,000, including sales to New Jersey of $20,000.
Based on the above information, the amount of sales that should be reported in the consolidated income statement for 2012 will be:
$300000 + $100000 - $20,000
= $380000
<span>Net Income After Tax = Net Income Before Tax - Tax
Net Income Before Tax = 170,000-75,500-10,200+(16,500*0.0725)=85,496.25
Tax = 0.35*Net Income Before Tax=0.35*85,496.25= 29,923.69
Net Income After Tax = 85,496.25- 29,923.69 = 55,572.56</span>
Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.