Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Answer: d. Uncle John's
Absolute Advantage refers to the ability of an individual, company, region or country to produce a particular product or service at a price lower than that of his or her or its competitors.
When the price for the company's products are lower in comparison to other similar products, the demand for its products are more and it's able to sell more number of units than its competitors.
In this case, Uncle John's has the absolute advantage since it sold the most number of cookies (125)
Answer:
The correct answer is letter "D": national competitive advantage.
Explanation:
American Professor Michael Porter (born in 1947) proposed the National Competitive Advantage Theory to give an idea of why some countries achieve success in determined industries compared to others. The theory, in other words, aims to explain nations' competitive advantage and the path to reach it.
Also known as Porter's Diamond Model, the factors Porter based his concept on are <em>firm strategies, structure and rivalry; related industries; demand conditions; </em>and<em>, factor conditions.</em>
Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Answer:
The correct answer is letter "C": delay until further clarity emerges.
Explanation:
American Professor Alfred A. Marcus (born in 1950) in his book "<em>The Future of Technology Management and the Business</em>" (2015) explains hedging could be a strategy to protect companies in front of the rapidly changing environment they face because of the constant introduction to technology in the market. According to Marcus, there are five (5) hedging strategies firms could implement:
- Gamble on the most probable: <em>work on the product with the highest success rate.
</em>
- Take the robust route: <em>invest in as many products as possible.
</em>
- Delay until further clarity emerges: <em>waiting for a proper moment to react in front of market changes.
</em>
- Commit with a fallback: <em>adapt according to the market.
</em>
- Try to shape the future: <em>innovate.</em>